Banka Alacağı İçin Emekli Maaşının Tamamına El Koyabilir Mi?

Banka Alacağı İçin Emekli Maaşının Tamamına El Koyabilir Mi? El Koyarsa Ne Yapmalısınız?
Günümüzde kredi çekmek istediğinizde kredi çekmek istediğiniz banka iki önemli detaya dikkat etmektedir. Herhangi bir maaş geliriz var mı yok mu? Düzenli çalışan maaşı da olabilir emekli maaşı da olabilir. Bu detayı öğrendikten sonra kredi notunuza bakılmaktadır. Kredi notunuz son yapılan bankacılık kanunu ile hizmete girmiştir. Tüm bankalardan yaptığınız işlemler tek bir havuzda toplanarak banka geçmişlerinizin geçmişte düzenli olup olmadığına göre belirlenmektedir. Bu iki konuda sınıfı geçtikten sonra istediğiniz miktara göre kefil talep edilebiliyor. Bu konuda her bankanın farklı bir düzenlemesi mevcuttur.

Banka size vereceği kredi öncesinde birçok sözleşmeye imza attırarak gelirlerinizi borcunuzu ödemediğiniz zamanlarda maaşınızdan kesinti yapması sağlanmaktadır. Ancak bunu kendi bankası için yapabilmektedir. Farklı bir bankadan maaşınızı çekiyorsanız bunun için icra mahkemesine dava açması gerekiyor. Bu talebe cevap verilme süresi 5-6 ayı bulmaktadır. Önemli bir başka detay ise ancak yüzde 25 tutarını maaştan kesebilir.

Ancak bilinmesi gereken en önemli detay banka herhangi bir sebepten ötürü kredi borçları için emekli maaşına haciz işlemi uygulanamaz. Eğer bu şekilde bir durum ile karşılaşırsanız bankanızı en kısa sürede değiştirmeli ve geçeceğiniz bankadan ön koşul olarak maaşına haciz uygulamasının olmamasını istemelisiniz. Yapacağınız sözleşmede bu konuda imza atarsanız bankanın bir şansı bulunmaktadır. Emekli maaşına icra uygulaması tamamına yapılmasa dahi mahkeme emri ile belirli bir oranda kesin sağlanabilir.

Eğer sizden maaş yolu ile kesinti gerçekleştirilme işlemi yapılamazsa üzerinizde bulunan herhangi bir gayrimenkule haciz uygulanabilir. Banka sizden alacağınız bir şekilde mutlaka tahsil edecektir. Bu konuda birçok avukatlık bürosu ile çalışmakta ve alacağını almak için sizlere daha kredi aşamasında çok sayıda sözleşme imzalatılmaktadır.