Denizbank Genel Müdürü Ateş’den Fitch ve S&P’ye Eleştiri

Fitch Ratings ve Standard and Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, kredi derecelendirme kuruluşlarının daha çok jeopolitik nedenlerden ötürü Türkiye’nin kredi notunu düşürdüklerini, lakin bunun Türkiye’nin yatırımlarına engel olmadığını dile getirdi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye’nin 2012’de kazandığı kredi notuna yeniden yükselebilme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

2012 ile 2015 yılları arasında Türkiye’ye 50 milyar doları aşkın yabancı yatırım girdiğini söyleyen Ateş, bu yatırımın büyük bir kısmının Türkiye’nin kredi notu yükselmeden önce yapıldığını ve dolayısıyla Fitch ve S&P’nin Türkiye’nin notu düşürmesinin dünyanın sonu olmadığını dile getirdi. Hakan Ateş konuşmasında özel şirketlerin borçluluk durumuna, turizme ve Rusya ile yapılan ticarete de yer verdi. Türkiye’nin borçlanma bakımından diğer ülkelere göre daha iyi olduğunu söyleyen Hakan Ateş, kamu borçlanması, cari açık, bütçe açığı gibi göstergelerin Avrupa ülkelerinden daha iyi sonuçlar verdiğini belirtti.

Bankacılık Sektörü İyi Durumda!

Ateş, Türkiye’de bankacılık sektörünün yaklaşık 15 yıldır dünyanın en iyi sektörleri arasında olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş özel sektör borçlanmasının dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 2017 yılında yüzde 4,5 civarında büyümesi gerektiğini belirten Ateş, küresel çapta yavaşlamadan dolayı yüzde 3’ün üzerinde bir büyüme öngördüklerini söyledi. Ortalama yüzde 4,5 büyüme hedefinin aslında Türkiye için yapılabilir olduğunu söyleyen Hakan Ateş, jeopolitikanın da Türkiye’yi desteklemesi ile bunun gerçekleşebileceğini bildirdi.

Komşu ülkelerde yaşanan sıkıntıların Türkiye’yi yakından etkilediğini belirten Ateş, Türkiye’nin yaptığı büyük işlerin olduğunu ve bunların dünyaca fark edilerek kredi imkanları sunmalarını istediklerini söyledi. Turizmle ilgili açıklamalarda bulunan Hakan Ateş, Rusya ile yaşanan uçak krizinin etkilerinin geçtiğini ve iki ülke arasında 2016 yılında önemli adımlar atıldığını söyledi. Turizmde rekor yılın 2014 olduğunu belirten Hakan Ateş, bu yıl da turizmde canlanma yaşanacağını sözlerine ekledi.