Dev Bankadan İlginç Bir Savunma

Son dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının vergi kaçakçılığı yapmasına göz yumması ile gündeme gelen ünlü İsviçre bankası Credit Suisse, gazetelere reklam vererek kendini savundu.

Reuters’te yayınlanan habere göre dünyanın önemli bankaları arasında yer alan İsviçre Bankası Credit Suisse, bankaya yapılan adli aramalar sonrasında itibar koruma amacı ile bazı gazetelere büyük boy ilanlar verdi. Vergi kaçakçılığı sebebiyle üç farklı adli aramaya tabii tutulan İsviçre bankası, İngiliz gazetelerinde büyük boy reklamlar vererek vergi kaçakçılığında herhangi bir tolerans göstermediklerini aktardı.

Gündeme gelen vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi olaylar sebebiyle Londra, Paris ve Amsterdam’da yer alan Credit Suisse ofislerine baskın düzenleyen adli makamlar, olayla ilgili soruşturmalara devam ediyorlar.

İsviçre bankası Credit Suisse, Sunday Times, Sunday Telegraph, Observer gibi gündem gzetelerine büyük boy ilanlar vererek vergi soruşturmalarında devletlerden yana olduklarını ve vergi kaçakçılığı, kara para aklama gibi olaylarla bir alakalarının olmadıklarını, aksine bu tarz girişimlere tepkili olduklarını aktardılar.

„Bankanın itibar koruması“ olarak yorumlanan bu ilanlarda, vergilerini aksatmadan ödeyen vatandaşlar ile çalışmanın Credit Suisse için önemli olduğunu, gündeme gelen hukuki süreçlerde bankanın yerel makamlar ile iş birliği içerisinde olduğunu aktaran metinlere yer verildi.

İsviçre bankası Credit Suisse, geçtiğimiz yıllarda Amerikalı vatandaşların vergi kaçırma işlemlerine yardımcı olduklarını kabul etmiş, bu kabul sonrasında da 2.6 milyar Amerikan Doları tutarında bir ceza ödemişti. Bu olaydan sonra bahsi geçen banka, Almanya ve İtalya’da da yürütlen vergi kaçakçılığı soruşturmalarında soruşturmaları yürüten yetkililer ile anlaşma yoluna gitmişti.