Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi çekmek istediğinizde, bankaların ürünlerini incelemekle işe başlarsınız. Bankaların ürünlerinden size uygun olan krediyi bulmak için birçok bankanın kredi ürünleri için araştırma gerçekleştirirsiniz. Yaptığınız araştırmalar ile hangi krediyi kullanmaya karar verdiyseniz (ihtiyaç kredileri, konut kredileri, taşıt kredileri, kobi kredileri gibi) sadece başvuru süreci kalmıştır geriye.

Bu krediler için sizden genel itibariyle bazı belgeler istenebilir. Başvurmak istediğiniz krediye göre ilave belgelerin banka tarafından talep edilmesi söz konusu olabilir. Peki kredi çekmek için gerekli belgeler nelerdir?

İhtiyaç Kredileri için Gerekli Belgeler

İhtiyaç kredileri sizden en az belge talep edilen kredilerden bir tanesidir. Kredi çekmek için gerekli belgeler isteyen banka, sizden nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisini isteyebilir. Alternatif olarak bu sizin sürücü belgeniz veya pasaportunuz da olabilir.

İstenilen ikinci belgeyse gelir durumunuzu gösteren belgelerdir. (Eğer kobi veya esnafsanız ticari sicil gazetesi, vergi levhası gösteren belgeler, serbest meslek çalışanı iseniz yine gelirinize dair belgeler talep edilmektedir.)

Eğer çalışmıyorsanız, ama çeşitli kira gelirleri vs. var ise yine bunlar da belgelendirilmelidir.

Sizden son olarak adresinizi teyit eden belgeler istenir. Bu belgeler ikametgah belgesi olabilir veya sizin adınıza kayıtlı çeşitli elektrik, su vb. faturaları istenebilir.

Bankaya doldurduğunuz başvuru formları da belgeler arasında yer almaktadır. (Genelde banka size kendisi verir)

Konut Kredileri için Gerekli Belgeler

Konut kredilerinde de esasında sizlerden ihtiyaç kredilerinde istenen belgelerin aynıları istenir. Ancak ilave belgeler de mevcuttur. Bu belgeler; satın almak istediğiniz konutun tapu belgesi veya fotokopisi, ayrıca yapı kullanım iznine dair belgeler de istenebilmektedir.

Taşıt Kredileri İçin Gerekli Belgeler

Taşıt kredileri de yine ihtiyaç kredisi için gerekli belgelerin talebiyle birlikte ek olarak sizden satın almak istediğiniz araçla ilgili belgeler talep edebilir.

Bu belgeler aracın fatura bedelini yansıtan belgeler, kasko bilgisini veren belgeler, proforma belgeleri veya noter satış belgeleridir.

** Sizden talep edilen bu belgeler bireysel krediler için geçerlidir. Ticari krediler için genellikle firmayla ilgili isim bilgileri, firma ortaklıkları, firmanın faaliyet belgeleri, ortakların kimlik bilgileri istenebilir.