Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Bankalar, kredi kartı müşterilerinin kartlarından kendi belirledikleri bir miktar üzerinden aidat kesintisi yapmaktadırlar. Her ne kadar adil olmayan bir miktar olsa da, bankalar bu uygulamayı çok sık bir şekilde gerçekleştirmektedirler. Biz kredi kartı kullanıcıları ise bu aidat kesintilerini talep ettiğimiz taktirde geri alabiliriz.

Tüketici Dernekler Fedarasyonu Başkanı Ali Çetin’in yaptığı açıklama ile birlikte, bankaların her yıl tam 3,2 milyar Türk Lirası değerinde aidat geliri elde ettiklerini aktardı. Yargıtay’ın 13. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararı emsal olarak gösteren Ali Çetin, 10 yıllık süre zarfında bankaların tahsil ettiği aidatları geri alınabileceğini, 10 yıldan önceki sürecin ise zaman aşımına uğradığı için alınamayacağını aktardı.

Çetin, yaptığı açıklamada kredi kartını iptal ettirmiş olan vatandaşların da kredi kartı aidatlarını geri alabileceğini aktarırken, bankaların bu ödemeyi yapmaması için bir takım direnç gösterisi yapacaklarının da altını çizdi.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartınızdan tahsil edilmiş olan aidatları geri almak için ilk etapta bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak mevcut kartınızdan kesilen aidat kesintisini iptal etmelerini, bu zamana kadar kesilmiş aidatları da iade etmelerini talep edin. Bu aşamada bankalar genellikle olumsuz cevap verirler.

İkinci aşama olarak, bankaların genel müdürlüklerine ve şube müdürlüğüne aynı dilekçenizi ekstreniz ile birlikte gönderin. Yazdığınız dilekçeyi iade taahhütlü olarak gönderirseniz, dilekçenin hangi birim tarafından teslim alındığını da öğrenmiş olursunuz. Bu aşamada bankaların yüzde seksenlik kısmı ödemenizi hesabınıza aktarır. Eğer dilekçe göndermenize rağmen, halen daha aidat ödemeniz hesabınıza yatırılmadıysa, şimdi bankayı tekrar arama zamanı.

Bankanızı tekrar arayarak hukuk yoluna başvuracağınızı söyleyin. Aynı zamanda kartınızı da iptal ettirip, artık kullanmayacağınızı söyleyin. Bu aşamada banka görevlileri genellikle size teklif sunarak anlaşma yoluna giderler. Sunulan teklif üzerinden pazarlık yapıp, taleplerinizi kabul ettirerek mevcut banka ile çalışıp çalışmamak tamamen sizin kararınız.

Eğer bankanız ile anlaşamadıysanız ve halen daha aidat ödemelerinizi iade olarak alamdıysanız, şimdi sırada hukuki yola başvurmak var. Hemen ilçenizin kaymakamlığına giderek, hakem heyetinde yer alan hazır dilekçeyi doldurup, kart ekstreniz ile birlikte teslim edin. Dilekçenizi teslim etmeniz ile birlikte Tüketici Hakları Mahkemesi’nde sizin adınızdan bankaya bir dava açılmış olur ve bu davalar yüzde 80’lik ihtimal ile sizin lehinize sonuçlanır.