Kredi Kartı Borcu Yüzünden Hapis Cezası Alınır Mı?


Kredi kartları doğru kullanıldığı takdirde birçok alanda fayda sağlamakla beraber insanların nakitlerinin olmadığı zamanlarda da en büyük yardımcı konumunda bulunuyor. Yalnız bu tür kullanışlı unsurların belli dönemler içerisinde ödeme yapılarak kartın var olan borçlarından arındırılması işlemi de gerçekleştirilmektedir. Aksi takdirde yasal süreçlerle uğraşabilme durumu da kendini göstermekte olup; bu tür durumlar sonrasında haciz ya da hapis gibi cezalarla insanların karşı karşıya kalabilme durumu ortaya çıkabilir.

Kredi kartlarının var olan borçlarının 90 gün içerisinde ödenmemesi halinde devreye yasal düzenlemeler girerek; bankanın çalışanları tarafından ciddi bir telefon trafiğine maruz kalınmaktadır. Bu süreçten sonraki zamanlarda da bankanın avukatları tarafından yapılacak olan yasal düzenlemelerle beraber evlere haciz konularak var olan mal varlığı hakkında hak talep edilebilmesi durumu da kendini gösterecektir. Aynı zamanda da var olan maaşlara da belli oranda kesintiler yapılarak taksitler halinde kredi kartınızın borcunun kapatılması işlemi de uygulanacaktır.

Herhangi bir bankaya ait kredi kartlarının borçlarını ödeyeceğinize dair herhangi bir tutanağa imza atarak bu şekilde hareket edeceğinize dair bir taahhüt verip 3 ay içerisinde yerine getiremezseniz; bu durumda da 3 aylık bir hapis cezası da sizi bekliyor olacaktır. Kredi kartlarına dayalı borçlanmaya bağlı olarak kendini gösteren bu tür hapis cezaları nadiren de olsa kendini göstermektedir.