Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İhtiyaçlarınız sizi zorlar bir hale geldiğinde kullandığınız krediler kısa süreli çözümler yaratmanızda en büyük yardımcılardır. Uzun vadelere yayılmış seçeneklerle kredinizi rahatça geri ödeyebilme şansınız bulunmaktadır.

Özellikle acil ihtiyaçlar söz konusu olunca kredi taleplerinde yaşanan bu yoğun ilgi için elbette bazı tedbirler de uygulanmaktadır.

Bu tedbirlerin başında ise bankaların kredi notu değerlendirmesi yer almaktadır. Sizin bankalarla olan geçmiş işlemlerin derecelendirildiği bu sistem kredi kullanımlarında sizin bankadan nasıl, ne kadar kredi çekebileceğinizi belirleyen faktörlerdendir.

Öyleki bazı durumlarda kredi çekmenizin önündeki engeller olarak bile düşünülebilir.

Kredi çekerken baz alınan bu kriterin yüksek olması sizin için olumlu bir durumdur. Eğer kredi notunuz yüksekse bankalarla hem sizin hem bankaların ayarlayacağı avantajlı fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük olması durumundaysa ne yazıkki bankalar size pek sıcak yaklaşmayacaklardır. Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Esasında kredi notunu yükseltmenin birçok yolu bulunmaktadır.

Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinize dair bilgiler maddelendirilirse şu şekilde bir değerlendirme söz konusu olacaktır;

  • İlk etapta mevcut kredi notunuzu düşürmemeniz gerekmektedir. Bunun için bankalara yapılan ödemeler aksatılmamalıdır.

            1 günlük bir gecikme dahi kredi notunuzu düşürecektir.

  • Bankada paranız bulunsun. Bankalar hesabında para bulundurmayan kişileri pek sevmemektedir. Bankaların nihai amacı sizlerin parasıyla kazanım sağlamaktır. Bu yüzden hesabınızdaki paraları çok sık veya hemen çekmeyin.
  • Bankada gerçekleştirdiğiniz işlemleri arttırın. Örneğin otomatik faturalandırmalar hem bazı kredi kampanyaları için şart koşulmaktadır hem de kredi notunuzu yükseltecektir.

            Bankalar otomatik ödeme talimatlarını çok seviyorlar!

  • Vadeli hesaplar açabilirsiniz. Bankalar kredi çekimlerinizde bu hesapları da teminat olarak görebilir, kredi çekmek daha kolay hale gelebilir.
  • Bankaların kredi kartlarından faydalanmak da sizin kredi notunuzu yükseltecektir. Kredi kartınızı kullanmanıza pek gerek yoktur. Aktif kaldığı sürece yine sizin kredi notunuzda artı bir değerlendirme yaratacaktır.

Bu işlemlerin uygulanmasıyla kredi notunuzda yükselmeler başlayacaktır fakat ani ve hızlı yükselişler beklememeniz gerekmektedir. Bu yükseliş yavaşça gerçekleşecektir. Bu süreçte biraz sabretmeniz gerekmektedir.