Masrafsız Kredi Kartı Yalın Kart

Yalın Kredi Kartı Nedir?

Para ile ilgili herhangi bir iş yapan her birey bir bankayla birlikte çalışmak zorunda kalıyor. Dünya nüfusundan büyük bir çoğunluğu bir banka ile iş birliği yapıyor. Online işlemlerde ya da herhangi bir fatura ödenmesi gerektiği durumlarda bir banka şubesine gidilerek bu işlem halloluyor. Aynı şekilde nakit ihtiyacının olduğu durumlarda ya da gelirin yetmediği zamanlarda yapılacak olan bir kredi başvurusunda yine banka şubeleri tercih ediliyor.

Herhangi bir yere ya da bir hesaba para yatırılacağında banka şubeleri üzerinden bu işlem gerçekleştiriliyor. Tüm bu işlemlerin karşılığında her bankanın talep ettiği bir işlem ücreti bulunuyor. Yalın kredi kartı ise bu gibi durumlarda devreye giriyor.

Yalın Kart Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bankalar ile işlem yapan kişilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri şüphesiz işlem ücreti oluyor. Bazı bankalar bu şikâyetler ise o güne kadar almış oldukları işlem ücretlerini çeşitli bonus avantajları ile müşterilerine geri verme imkanı sağlıyor, bazı bankalar ise tüm şikayetlere rağmen işlem ücreti almaktan vazgeçmiyor.

Oluşan şikayetler üzerine harekete geçen meclis müşteri memnuniyeti için 1966 senesinde yürürlüğe girmiş olan 4077 Sayılı Tüketicini Korunmasını konu alan kanun kapsamında bir değişiklik uygulayarak hiçbir işlem ve aidat ücreti talep etmeyen bir kart çıkarılmasını öngördü. Bu kartın adı ise ‘’Yalın Kart’’ olarak belirlendi.

Yalın Kart ile herhangi bir işlem ve aidat ücreti ödeme zorunluluğu olmadan müşteriler diledikleri gibi işlem yapabiliyorlar. Bu kartı diğer kartlardan ayıran özellik ise herhangi bir taksitli işlem de bulunulmaması olarak biliniyor. Bu özellikleri karta yüklemek tamamen bankanın inisiyatifinde bulunuyor. Banka ister ise Yalın Kart kullanımında bu gibi özellikleri aktif hale getiriyor. Eklenen bu özellikler için müşteriden ayrıca bir ücret de talep etmiyor.