Merkez Bankası Harekete Geçerek Çok Kritik İki Adım Atacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirilerinin ardından Merkez Bankası, gıda enflasyonunu ve yüksek faizleri indirgemek adına iki yeni kritik adım atmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından her fırsatta eleştiriliyor olan üretim, büyüme ve yatırımın önünde bir engel olan gıda enflasyonu ve faizlerdeki yükseklik hakkında Merkez Bankası, iki önemli adım atamak üzere hazırlık yapıyor. Mevzuat üzerinden yapılan faiz yarışlarını engellemek adına tampon şeklinde uygulanacak olan yeni mekanizmalar hayata geçirilecek, sektörün hizmet odaklı olarak yapılanmasına teşvik edilecek. Ucuz gıdalar adına 25 adet önemli ürün hakkında çalışmalar yapılırken, yeni bir tedarik şeklide ortaya çıkarılacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) katkıları ile Merkez Bankası tarafından mevzuat ve kredi oranları için bir çalışma başlatıldı. Bankaların bazılarının mevzuat faizini yüzde 14’lere kadar çıkarırken, yaşanan bu durumun etkisi ile kredilerin faizleri de yüzde 17 oranının üzerine çıktı. Bu sebeple Merkez Bankası bankacılık sektörünün bir takım beklentilerini ve dengesini göz önünde bulundurarak, mevzuat ve kredi faizlerini aşağı çekebilmek adına yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli konu hakkında açıklama yaptı. Canikli açıklamasında mevzuat faizinin kredi faizi için bir omurga görevinde olduğuna değinerek mevzuat faizlerinde bir düşüş görülmeden, kredi faizlerinde de yeterli bir düşüş yaşanamayacağını vurguladı. Ayrıca Nurettin Canikli, mevzuat alanındaki faizleri yükseltecek bir rekabetin gerçekleştirilmemesi gerekiyor olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Şuanda gıda fiyatlarında yaşanan artışı aşağı indirgemek için çalışmalar yürüten Merkez Bankası, söz konusu fiyatların enflasyona olan etkisini düşürebilmek adına sorunların kaynağını bularak üretim, perakende ve tedarik olarak tüm aşamaları gözden geçiriyor. Halk için en çok önemli olan 25 adet ürün üzerinde çalışmalar yapılarak yeni bir tedarik şekli ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Bu ürünlerin fiyatlarında yaşanan aniden dalgalanmaları engellenebilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve üretimin desteklenebilmesi için erken uyarı sistemi kuvvetlendirilirken, üreticilerin mağdur olmaması da sağlanacak.

Merkez Bankası’nın söz konusu olan sorunlar hakkındaki çalışmalarını kısa süre içerisinde tamamlaması bekleniyor. Yapılan çalışmalar esnasında ayrıca bankaların önerileri ve istekleri de dinlenerek, bankaların mevzuata ve yurtdışında bulmuş oldukları kredilere, Merkez Bankası tarafından almış oldukları kredilerden daha da az faiz ödemeleri halinde, faizlerini düşürecekleri belirtiliyor.