Ödediğiniz Kredi Dosya Masraflarınızı Geri Alın!

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte artık geçmiş dönemde çektiğiniz krediler için sizden tahsil edilen dosya masraflarını geri alabileceksiniz. Almak için ise yapmanız gereken sadece bir dilekçe yazmak. Dosya masrafı geri alma dilekçesi nasıl yazılır? Dosya masrafı nasıl geri alınır? Gelin bu sorulara birlikte cevap verelim.

Geçmiş dönemde bir çok banka, kredi çekim aşamasında sizden nereye harcandığı belli olmayan “dosya masrafı” adı altında bir masraf talep ederek kendi kâr payını yükseltiyordu. Bu durum ile alakalı 2014 yılında Yargıtay 13. Dairesi tarafından verilen bir karar emsal olarak gösterilip, dosya masrafınızı geri alabiliyorsunuz.

Dosya masrafını diğer masraflar ile karıştırmamak da oldukça önemli. Kredinin temin aşamasında sizden talep edilen kredi tahsis tutarı, sigorta ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, hayat sigortası ve erken kapatma cezası gibi ücretlerin dışında olan ve nereye harcandığı, ne için temin edildiği belli olmayan bir ücret olan dosya masrafını artık geri alabileceksiniz.

Bankaların sizden haberiniz olarak ya da haberiniz olmadan tahsil ettiği kredi dosya masraflarını geri almak için yapmanız gereken tek şey, temin ettiğiniz kredide sizden dosya masrafı alındığını belgelendirmeniz. Eğer tahsil ettiğiniz kredi için size teslim edilen dekont duruyorsa, bu dekontu aşağıda bir kopyasını oluşturduğumuz dilekçeyi doldurarak bankaya teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer dekontunuz durmuyorsa bankadan bu dekontu tahsil edebiliyorsunuz. Bankalar dekont işlemi için de bir miktar ücret talep ediyor. Ama alacağınız masraf ücretinin dekont tahsil ücretinden fazla olacağını hesaba katarsanız her halükarda kârda olacağınız için dekont için istenilen ücreti ödemeniz tavsiyemizdir.

Dosya Masrafı İadesi İçin Dilekçe Örneği

Bankadan teslim alacağınız dekont’a ek olarak aşağıda yer alan dilekçedeki noktalı alanları kendi bilgileriniz ile birlikte doldurup, bankaya teslim etmeniz yeterli olacaktır.

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. ay ödeme yaptım.

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih :
Adres: Ad,
Soyad: İmza: