PTT Banka Mı Açıyor?

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, katılım bankalarının güncel durumu ve faiz yarışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Akyüz, aynı zamanda PTT’nin bir katılım bankası kurmak yönünde fikri olduğuna dair duyumların da gündemde olduğunu aktardı.

Yüzde 14 ila 15’e kadar çıkan mevduat faizlerinin olduğunu belirten Akyüz, bu faiz yarışının katılım bankalarını zor duruma soktuğunu, rekabet edilebilirlikten uzaklaşıldığını ifade etti. Aynı zamanda yakın zamanda tekrar faaliyete girecek olan Emlak Bankası’nın da katılım bankası olarak hizmet vereceği yönünde bilgilerin olunduğuna, aynı zamanda PTT’nin de bir katılım bankası kurmak yönünde çalışmalarına dair duyumların dolaştığı bilgisini paylaştı.

Özellikle Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’nın katılım bankacılığı sektöründeki önemli bir boşluğu doldurduğunu aktaran Akyüz, katılım bankalarının ülke genelindeki şube sayısının 1.000’e yaklaştığını ifade etti. 7 Eylül 2017 tarihi itibariyle katılım bankacılığı sektöründe toplanan fon miktarının, bir önceki yılın sonuna kıyasla yüzde 14 oranında bir artış yaşadığını ifade eden Akyüz, fon büyüklüğünün 96 milyar 674 milyon Türk Lirası’na ulaştığını aktardı.

Konuşmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Faizsiz Finans Kanun Tasarısı yönünde bir hazırlığı olduğunu hatırlatan Akyüz, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası ve Sermaye Piyasaları Kurulu’nun tasarı hakkında görüşlere açıldığını ifade etti.

İslam Kalkınma Bankası’nın iştiraki olan bir kurumun Adabank ile yakından ilgilendikleri yönünde duyumları olduğunu ifade eden Akyüz, aynı zamanda PTT’nin de bir katılım bankası kurmak isteğine dair duyumlar olduğunu ifade etti.

SUCHE NACH KREDITE