Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı 72 Ay yapılandırma

Başbakan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ nun  (BDDK) yaptığı çalışmalar sonlandı. Kredi kartı borcu olan veya ödenmemiş kredi borcu olan tüketiciler artık borçlarını yapılandırabilecekler.

 

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi sadece Bireysel Kredi Kartları için geçerli olacak. Kredi kartlarının ödenmemiş borçları, kart sahibinin yapılandırma talep etmesi durumunda en fazla 72 ay olmak kaydıyla bir kereye mahsus taksitlendirilebilecek.

 

Ödenmemiş veya mevcutta ödenmeye devam eden tüketici kredisi yapılandırma işlemlerinde de yine aynı şekilde müşterinin talep etmesi durumunda 72 aya kadar tüketici kredisi borç yapılandırması yapılabilecektir.

 

Mevcutta kredi yapılandırma imkânı 36 ayla sınırlıyken bu düzenlemeyle birlikte borç ödemede sıkıntı yaşayan bütün tüketiciler rahat bir nefes alacağı öngörülüyor. Aynı zamanda Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararıyla yapılan düzenlemede 17 Milyon Türk Lirası dolaylarında borcun yapılandırılmasının beklendiği açıklandı.

 

Düzenlemeyle birlikte bankalar hızlı bir şekilde 72 ay yapılandırma için faiz oranlarını çalışmaya başladı. 72 aylık yapılandırma faiz oranının 1,50’ den düşük olması bekleniyor. Henüz bu yapılandırma için faiz oranı açıklayan banka bulunmazken bankaların çalışması tamamlandığında Tüketici kredisi ve Kredi kartı borç yapılandırma faiz oranları net bir şekilde ortaya çıkacak.

 

Aşağıdaki tabloda 10.000 TL’lik Tüketici kredi yapılandırma faiz oranının 1,25 olması durumunda ödeme yapılacak tutarlar yer almaktadır.

 

Borç

10.000 TL

Vade

72 Ay Vade

Faiz Oranı

1,25

Aylık Ödeme

243 TL

Toplam Ödeme

17.500 TL