Türkiye’de Katılım Bankacılığı Büyüyor!

Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, basın muhabirlerine yaptığı açıklamada Türkiye’deki faizsiz bankacılık hizmeti veren katılım bankacılığının büyüme kaydettiğini aktarırken, bahsi geçen sektörün pazar büyüklüğünün 165 milyar Türk Lirası’nı aştığını belirtti.

Dünya genelinde 2 trilyon Amerikan Doları tutarında bir büyüklüğe sahip olan katılım baknacılığı sektörü olduğunu belirten Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, 2023 hedeflerinin Türkiye’nin katılım bankacılığı sektörünün yüzde 15’lik bir paya sahip olması olduğunu belirtti.

Özellikle kamu yatırımları ile birlikte katılım bankacılığı sektörünün önemli bir ivmelenme kazandığını belirten Göktaş, aynı zamanda üretim, ticaret ve ekonomik büyüme konusund destek sağlayan bir model olan katılım bankacılığının, Türkiye’deki bankacılık sektöründen aldığı payın büyümesi ile birlikte Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacağını aktardı.

Türkiye’nin en yeni katılım bankalarından bir tanesi olduklarını belirten Göktaş, 2016 yılında yakaladıkları yüksek ivmeli büyüme ile birlikte Türkiye ekonomisine katkı sağlamak amacı ile özkaynakları devreye soktuklarını ve 4,4 milyar Türk Lirası tutarında bir büyüklüğe ulaştıklarını aktardı. Dünya genelinde 2 trilyon Amerikan Doları tutarında bir büyüklüğe sahip katılım bankacılığı sektörü olduğunu belirten Göktaş, birinci yıl dolmadan 19 milyon Türk Lirası tutarında net bir kâr oranına ulaşmalarının mönemli bir başarı olduğunu ve 2023 hedeflerinin Türkiye olarak katılım bankacılığı sektöründen dünya genelinin yüzde 15’lik dilimine sahip olmak olduğunu belirtti.