Ziraat Bankası’nın Yeni Hedefi Yurt Dışı Ağını Genişletmek!

Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birlikte yurt dışı ağında genişleme politikası izleyeceklerini dile getiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın, ilk aşamada Gürcistan’da gerçekleştirilen yurt dışı şube ile bankacılık faaliyetlerini, iştirak bankası aşamasına geçirme girişimlerinin olduğunu aktardı.

2016 yılı içerisinde kâr oranını 2015 yılına oranla tam yüzde 27,4 oranında artırarak 6 milyar 576 milyon Türk Lirası’na yükselten Ziraat Bankası, hedefini artık yurt dışı ağına çevirdi. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Gürcistan’da mevcut olan 2 şubeye ek olarak bir şube daha açtıklarını, bir de Bahreyn’de yeni bir şube açtıklarını aktarırken, Gürcistan’da sürdürülen bankacılık faaliyetlerinin artık iştirak bankaya dönüştürülmesi için girişimler yaptıklarını dile getirdi. Yeni kurulan iştirak olan Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Ziraat Finans Grubu iştiraklerini hem yurt dışında şubelendirmek, hem de iştirak yapılması için yurt içindeki faaliyetlerin yükseltilmesi alanında çalışmalar yaptıklarını aktaran Aydın, yürütülen yenilik projesi ile birlikte geride kalan 5 yıl içerisinde aktif toplamın 2 katına ulaştığının altını çizdi.

Bilançodaki payın Ziraat Bankası için yüzde 44 oranında yüzde 65 oranına çıktığını dile getiren Aydın, yıllık kâr oranının 3’te 1’lik kısmını emekli promosyonlarını ayırdıklarını aktarırken 2 milyar Türk Lirası tutarındaki promosyon ödemelerine Mart ayı içerisinde başlayacaklarını duyurdu.

2016 yılı içerisinde Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen kampanya ile birlikte konut kredilerinde tam yüzde 50 oranında bir artış gösterdiklerini aktaran aydın, Türkiye genelindeki konut kredilerinin yüzde 70’inin Ziraat Bankası tarafından finanse edildiğini aktardı.