İş Hayatında İş Yükünün Altında Ezilmemek İçin Yapılması Gerekenler!

İş hayatındaki yoğunluk kişilerin özel yaşamlarını da etkiliyor. Bu süreçte işleri bir nebze olsun azaltmak ve kendi hayatınıza odaklanmanız için iş yükünü azaltmanız son derece önemli. İş yükünü azaltmak için ilk adım olarak genellikle bir yapılacaklar listesi belirleriz. Ancak bunun yerine klişeleri yıkarak bir yapılmayacaklar listesi hazırlamak sorunların çözümü konusunda çok daha etkili olabilir. Bu sayede önceliklerimizi belirleyerek yapmamız gerekenlere doğru odaklanabiliriz.

İş hayatında herkesin yardımına koşmak, tüm işleri başarılı bir şekilde tamamlamak ve kendimizi ön plana çıkartmak harika bir fikir gibi görünüyor. Ancak bu zaman zaman yıpranmamıza neden olabilir. Böyle durumlarda iş hayatındaki alışkanlıklarımızı ve tavrımızı değiştirmek doğru bir adım olabilir.

Her İsteyene Yardım Edemezsiniz

 

İş hayatında verici olmak ve pek çok kişinin yardımına koşmak iyi bir izlenim bırakabilir. İnsanlara yardımcı olmak, iyi bir insan olmanın ilk adımları arasında yer alır. Ancak vermeden almak bir süre sonra son derece yorucu olabilir. Bununla birlikte karşınızdaki insanların da sizin için iyiliklerde bulunduğunu fark etmeniz ve ona göre bir öncelik sırası belirlemeniz gerekmektedir.

İnsanları hayatınızın merkezine yerleştirdiğiniz zaman bu durum bir süre sonra sizi son derece zorlayabilir. Pek çok insanın bu durumu kullanabileceğini unutmayın. Herkese kendi işlerinizi bırakıp koşulsuz yardım ettiğiniz zaman, yardım isteklerinin yağmur gibi yağdığını göreceksiniz. İşlerin sıralamasına bakara önce kendi işlerinizi tamamlamalı, ardından zaman kalırsa başkalarına yardım etmek için harekete geçmelisiniz. Başkalarına yardım ederken kendi iş yükünüzü artırmak bir süre sonra büyük bir külfet olarak üzerinize yıkılacaktır.

Dijital Aletlerin Karşısında Zaman Kaybetmeyin

 

Uzmanlar çalışırken televizyon, tablet ve akıllı telefonlardan uzak durmak gerektiğinin özellikle altını çiziyorlar. Bu süreç içerisinde mecbur kalmadıkça bu aletlerin karşınıza geçilmemesi gerektiği öneriliyor. Televizyon karşısında gerçekleştirilen çalışma, verimin düşmesi açısından son derece etkili. Aynı durum sosyal medya için de geçerli. Çalışırken sosyal medyaya giriş yapmak dikkati dağıtırken çalışma verimini de düşürüyor.

Bazı insanlar gece uyurken bile uyanıp maillerini kontrol ettiklerini ve sosyal medyayı kullanmaya çalıştıkları belirlendi. Bu durum zaaf olarak değerlendirilebiliyor. Bu durumun üstesinden gelmek için alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

İşinizi Ailenizden Önde Tutmayın

 

Mesleki sorumluluklar bazı durumlarda pek çok şeyin önünde tutulabilir. Ancak uzmanlar ne kadar önemli olursa olsun iş hayatının aile hayatından önde tutulmasının ne kadar zararlı olduğunu ve ağır sonuçları olabileceği ifade ediliyor.

Ailesine, çocuklarına ve eşine zaman ayırmayan, sadece çalışmak mutsuz bir yaşantıya sebep oluyor. Mutsuz bir özel yaşam çalışma hayatının da olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Hafta sonları da çalışmak, kişinin kendisine ve ailesine zaman ayırmaması süreci olumsuz etkileyebilir. Bu süreç içerisinde çalışma performansınızı artıracak bazı durumlarla süreci destekleyebilirsiniz.