Örgü Yaparken Hangi Mil Kullanılmalıdır?

Mil Çeşitleri

Öncelikle örgü, tığ ya da şiş gibi araçların yardımı ile ipi ilmekler halinde birbirine geçirerek gerçekleştirilen örme eylemine verilen isimdir. Başka bir tabir ile örgü, insanların en temel gereksinimlerinden biri olan giyinmeyi karşılamak maksadıyla başlanılan, gelişmiş olan teknolojilerin ardından ise hobi, dekoratif ve sosyal faaliyet gibi amaçlarla kullanılan bir çeşit el işidir. Tarihte eski zamanlara dayanan ve genellikle ev hanımları tarafından icra edilen örgü işinde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bunlardan biri ise örgü örerken tercih edeceğiniz mil, diğer adı ile şiş nasıl olması gerektiğidir.

Mil Çeşitleri

Eski zamanlarda mil tabir edilen ancak günümüzde şiş adı ile bilenen bu örgü aracının pek çok alternatifi mevcuttur. Bundan 30-40 sene öncesinde kadar yalnızca metal mil mevcut iken, günümüzde çok fazla alternatif üretilerek, ahşap, plastik, demir, cam, yumuşak yapıda eğilebilen fakat kırılmayan şiş bulabilmek mümkündür. Fakat söz konusu olan bu alternatiflerden hangisini seçmeniz gerektiğinin örgü ile bir alakası olamayıp, tamamen ören kişinin inisiyatifindedir.

Bunun yanı sıra örgü örerken tercih edeceğiniz milin kalınlığı ve inceliği ise örgü modelleri arasından seçmiş olduğunuz modele göre değişiklik gösterir. Örneğin; bazı kazak modellerinde kalın şişe ihtiyaç duyulurken, bazı modellerde ise daha ince şişe ihtiyaç duyulur. Ya da söz konusu olan bu milin numarası, kullanılacak olan ipe göre de değişebilir. En doğru şiş tercihi yapabilmek adına satın almış olduğunuz ipin üzerindeki talimatlara dikkat etmelisiniz. Fakat ipin üzerindeki numara sizin yapacağınız modele uygun değilse, 1-2 numara farkla kalın ya da ince şiş alabilmeniz de mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra yine en doğru şiş tercihi yapabilmek adına seçmiş olduğunuz örgü modeli anlatımına bakmanızda fayda var. Çünkü size en doğru ve en kesin bilgiyi bu anlatım sağlayacaktır.