Süveter Örgüsü Nasıl Yapılır? Motifleri ve Anlatımı

Süveter, genellikle yetişkin erkekler, çocuklar ve bebekler için tercih edilir. Süveter örgüsü kolay olmakla beraber örgü modelleri de oldukça zengindir.

Süveter modellerinden erkek çocuk için bir örgü modeli iki burgulu örgü modelidir. Söz konusu bu modeli tek renkle yapabildiğiniz gibi çift renkle de örebilirsiniz ki çift renkli süveter daha şık durmaktadır. Ayrıca söz konusu bu modeli örerken bebe ipi kullanmalı, şişinizi ise 4 numaralı olarak tercih etmelisiniz.

Erkek Çocuk Süveteri

Öncelikle süveter için lastik kısmının örülmesi gerekir. Bu aşamada bir erkek çocuğu için 76 adet ilmek yeterli olacaktır. Bu ilmekleri iki ters iki düz olacak şekilde örerken, eğer ki tercihinizi iki renkli süveterden yana kullandıysanız ilk iki sırayı süveterin ana rengi ile örneğin krem renkli ip ile iki sırayı ikinci renk olan kahverengi ip ile iki sırayı yeniden krem iki sırayı yeniden kahve ve kalan 4 sırayı da ana renk olan krem ile örmelisiniz. Toplamda 14 sıra olacak şekilde iki ters iki düz lastiği örüp tamamlamış olacaksınız. Ayrıca tercihinize göre renkleri değiştirebilirsiniz.

Örgü Modeli Anlatımı

Bu modelde örgüye ilk başlarken pirinç tekniğini kullanmalısınız. İlk ilmeğinizi boş almalı 14 ilmeği pirinç olacak şekilde bir ters, bir düz olarak örmelisiniz. 2 tane ters ilmek aldıktan sonra saç örgüsü tekniği için 8 adet düz ilmek örmeli, ardından yeniden 2 tane ters ve peşine 24 adet düz ilmek örmelisiniz. Ardından yine 2 ters, 8 düz ve iki ters ördükten sonra pirinç örgü için düzden başlayıp ters, düz, ters, düz şeklinde 14 ilmeği de tamamlamalısınız. Arka sıraya geldiğinizde 14 ilmeği düz, arka sıradaki 2 ters bu sırada düz olarak, 8 tane ters olan da bu sırada düz şekilde örmelisiniz. Ardından yine 2 düz ve 24 adet ters örgü örmelisiniz. Bir önceki sıranın tam tersi örgüleri bu sırada yaparak sırayı tamamlayacaksınız.

Yeniden ön yüze geldiğinizde her sıraya aynı şekilde başlayarak düz örgü ile 14 ilmeği bir ters bir düz örmelisiniz. İlk sırada olduğu gibi bu sırayı da aynı şekilde tekrar edip örmelisiniz. Örgü modeli anlatımını takip ettiğiniz zaman böylece iki saç örgülü süveter modelini elde etmiş olacaksınız. Ayrıca dilediğiniz yerde ikinci rengi de araya ilave edip modelinizi aynı şekilde devam ettirmelisiniz. Süveterin sırt kısmında ise yapmanız gereken tek şey, lastiği ördükten sonra düz bir şekilde pirinç örgü yapmak olacaktır.