Tığ İşi Tülbent Kenarı Nasıl Yapılır?

Tığ işi tülbent kenarı, genellikle ev hanımlarının ya örtünmek ya da para kazanmak amacıyla yapmış oldukları bir el sanatıdır. Tığ oyasından tülbent kenarı yapabilmek için öncelikle tülbendin kenarının tığlanmış, yani kıvrılmış olması gerekir. Tığ modellerinden hangisini seçmiş olursanız olun, kenarı kıvrılmayıp, tığlanmamış olan bir tülbende oya yapmam mümkün değildir. Bunun için tülbent oyası yapımına başlamadan önce mutlaka tülbent kenarını yapmış olmanız gerekir.

Tülbent kenarı yapımında bazen hanımlar iğne kullanabilir. Fakat iğne ile kıvrılmış olan tülbent kenarları daha çok iğne oyası yapıldığında hoş durur. Eğer tülbent kenarına yapacağınız oya bir tığ oyası ise kenar kıvırma işlemini de tığ ile yapmanız daha doğru olacaktır. Dilerseniz tülbent kenarının daha güzel durması için kenarda fazlalık olan yerleri kesebilirsiniz.

Tülbent Kenarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle tığ işi tülbent kenarı yaparken, tığı tülbende batabilmek için tığınızın üzerine bir adet ilmek atıp, ipi tığa bağlamış olmalısınız. Ardından tülbendinizin bir kenarı kıvırmaya başlamalı ve tığınızı tülbende batmalısınız. Battığınız yerde 2 adet zincir çekmeli ve yeniden batmalısınız. Bu işlemi tülbendin bütün kenarlarında tekrar ettiğinizde tülbent kenarı tığlama işlemini tamamlamış olacaksınız. Ancak bu işlemi yaptığınız esnada aynı zamanda tülbent kenarını kıvırmayı da unutmamalısınız. Kıvırma işlemini daha da kolaylaştırabilmek adına dilerseniz kenarına bir ip koyabilir ve ipin üzerinden kıvırabilirsiniz. İşlem bittiğinde ipi çıkarmayı unutmamalısınız.

Tülbent Kenarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tığ işinden tülbent kenarı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlardan biri tülbent kenarını hep aynı hizada olacak şekilde kıvırmaktır. Bunun için oldukça dikkatli olmalı ve tığınızı battıkça kıvırmalısınız.

Dikkat edeceğiniz bir diğer tülbendi kıvıracağınız yönü doğru ayarlamalısınız. Kimi hanımlar için bu pek önemli olmasa da, güzel ve kusursuz bir tığ oyası yapmak istiyorsanız, tülbent kenarını içe doğru yani ters yöne katlamanızda fayda var.