Tığ Oyası Yaparken Hangi Malzemelere İhtiyaç Vardır?

Tığ oyası, tarihe dayanan, Anadolu’da kadınlarımızın boş vakitlerinde yapmış olduklar örgü çeşitlerinden yalnızca biridir. Yatak örtüsü, tülbent kenarı, yastık, kırlent, masa örtüsü, havlu kenarları, atkı, bere, gibi pek çok alanda uygulanan tığ oyası, eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de sıklıkla tercih ediliyor. Üstelik bazı ev hanımlarının tığ işini para kazanmak maksadıyla yaptığı da görülüyor.

Tığ Oyası Malzemeleri

Öncelikle tığ oyası yapabilmek için ihtiyaç duyulan temel malzemeler bir ip, tığ ve kumaştır. İpin de, tığın da çeşitleri vardır. Örneğin ipler; pamuklu (koton, mesmerize gibi), keten (dantel ipleri gibi), ipek (çamaşır iplikleri gibi), sentetik (naylon, sim, orlon gibi), yün (angora, tiftik gibi) ipler arasında farklılık gösterir.

Tığ oyası yaparken ihtiyaç duyulan bir diğer temel malzeme ise tığdır. Tığlarda kullanılacak olan yere ve modele göre yapı ve numara açısından değişiklik gösterir. Örneğin metal, tahta, çelik, kemik, plastik, fildişinden elde edilirken, ayrıca çaplarına göre de 9 ve 30 arasında numaralandırılır.

Tığ işi yaparken ihtiyaç duyulabilecek bir diğer malzeme ise kumaştır. Tığ oyasını bir kumaş kenarına ya da ortasına örülebilir ya da monte edilebilir. Örneğin; tülbent, havlu kenarları tarzında tığ oyası için kredp jorjet, şifon, ipek, keten, organze ve terilen gibi…

Tığ Oyası İçin Yardımcı Malzemeler

Özellikle tığ modelleri için gerekli olan yardımcı malzemeler ise boncuk ve pullardır. Metal ya da plastik maddeden üretilen pulların, yuvarlak, oval, ince, bombeli, düz, ortası delik ya  da şekilli olanlarını bulabilmek mümkündür.

Boncuklar ise cam, sedef, ahşap, kristal, porselen ya da çeşitli taş ve madenlerle ile elde edilebilir. Üstelik düz, delikli, yuvarlak, kesmeli, nazar boncuğu boru boncuk ya da kesme şekilleri de bulunan bu boncuklar sayesinde, birbirinden güzel tığ oyası modelleri elde edebilmeniz mümkündür.

Ayrıca tığ oyası yaparken kullanacağınız yardımcı malzemeyi, oyasını yapacağınız ürüne göre seçmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.