Esnafa Müjde: Kara Liste Affı Gelecek Kredi Almak Kolaylaşacak!

Geçtiğimiz hafta Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) alınan kararlar dün yapılan toplantı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda alınan kararların kahir ekseriyeti esnafa ve KOBİ’lere yönelik alınan kararlardan oluşuyor. Bahse konu kararlarda ticaret erbabı için pek çok müjde bulunurken, bununla birlikte esnafa bir müjde de bugün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bugün yaptığı açıklamada esnaflara büyük bir müjde verdi. Ticaretin zorlu koşullarından nakit akışında meydana gelen düzensizlikten dolayı yapılamayan ödemeler bazı esnafların “kara listeye” girmesine sebep olabiliyor. Bakan Tüfenkci, esnaf için sicil affı getirileceğini belirterek, bu sayede esnafın kredi almasının kolaylaştırılacağını vurguladı.

Kredi Garanti Fonu Yine Devrede!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci; dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada KOBİ’lere 250 milyar Türk Lirası’na kadar kredibilite imkanı getirildiğini belirterek, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) o noktada kefil görevi üstleneceğini ve bununla birlikte sicil affında da önemli rol oynayacağını vurguladı.

Bankaların kredi vermeye sıcak bakmadığı sicilinde ödeme zorluğu görünen KOBİ’lerin riskinin büyük kısmının Kredi Garanti Fonu tarafından üstlenileceğini belirten Bakan Tüfenkci; likiditenin bankalar tarafından sağlanacağını ancak riskin paylaşılacağını vurguladı. Kredi Garanti Fonu’nun üstleneceği rolün önemine dikkat çeken Tüfenkci, bu sayede hem esnaf kredi almakta zorlanmayacağını hem de finans sektörünün üzerindeki yükün azalacağını ifade etti.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı ile ilgili de yorumda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci; halkın bu konuda çok duyarlı olduğunu ve başlatılan kampanyalardan bu durumun görülebileceğini vurguladı. Ayrıca Merkez Bankası’nın da gerekli gördüğü yerde piyasaya müdahale edebileceğini ifade eden Bakan Tüfenkci, bahse konu durumun geçici olduğunu ve yakın gelecekte piyasaların durulacağını sözlerine ekledi.