Mevsimlik Tarım İşçilerine Yeni Olanaklar Sağlanıyor

Bugün yayınlanan Başbakanlık Genelgesi’ne göre mevsimlik işçi olarak yaşadıkları şehirlerden başka şehirlere giden kişilerin ve bu kişilerin ailelerin bu zaman içerisinde yaşadığı problemlere çözüm bulmak için çalışmalar başlatıldı.

Genelde Başbakan Binali Yıldırım imzası ile yayınlandı. Genelge’ye göre mevsimlik işçilerin problemlerine çözüm bulmak için yapılan çalışmalar 36 maddede oluşturuldu. Genelge’ye göre mevsimlik işçiler için geçici yerleşim alanları yapılacak. Bu yerleşim alanları kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek, mevsimsel şartlara uygun, az masraflı, çelik iskeletli yahut betonarme olacak şekilde olacak.

Mevsimlik tarım işçilerin yerleşim alanları herhangi bir doğa olayından etkilenmeyecek şekilde yapılacak. Yerleşim yerleri sağlık koşullarına uygun, tehlikeli ve yasak olan yerlere uzak olacak şekilde olacak. Söz konusu yerler Maliye Bakanlığı tarafından uygun olup olmadığına bakılacak. Uygun görüldüğü taktirde tahsis edilecek. Yerleşim alanlarının elektrik ve su tutarları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sağlanacak. Ara ara sağlık için ilaçlanmalar yapılacak, temiz su sağlanacak. Eğer yerleşim alanları belediye sınırları içinde olursa temiz suları belediyeler, eğer ki belediye sınırları içinde olmazsa İl Özel İdare tarafından karşılanacak.

İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından mobil sağlık ekipleri oluşturulacak. Mobil sağlık ekipleri, mevsimlik işçi ve ailelerine sağlık hizmetleri verecek. Kişilerin ve ailelerin kimlik numaraları Mevsimlik Tarım İşçileri Bilgi Sistemine kaydedilecek ve bireylere ne tür hizmetlerin sağlandığı kayıt altına alınacak. Söz konusu kayıtlarda kişilerin herhangi özel bilgileri kesinlikle yer almayacak. Mevsimlik iş için kendi şehirlerinden başka şehre gitmek zorunda kalan bireylerin çocukları ise okullardan olmayacak. Aksine Valililer tarafından  çocukların okul kıyafetleri temin edilebilinecek.