OPEC Bugün Toplanıyor: Anlaşma İhtimali Zayıf!

Petrolün dünyadaki seyrine yön veren ülkeler bugün anlaşma zemini aramak için toplanıyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşecek toplantıda OPEC’e üye 14 ülke ve davetiye ile toplantıda hazır bulunacak olan Rusya’nın temsilcileri bir araya gelerek petrol üretiminin kısıtlanması için mutabakat arayacak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC), bundan 2 ay önce 29 Eylül 2016 tarihinde Cezayir’de toplanmıştı. O toplantıda petrol fiyatlarının yatay seyrine dikkat çekilmiş ve bu durumun OPEC ülkelerinin ekonomisine büyük zarar verdiğinin altı çizilmişti. Petrol üretiminin kısıtlanması için sözlü mutabakata varan ülkeler 30 Kasım için toplantı tarihi belirleyerek toplantı masasından kalkmışlardı.

Söz konusu toplantının ardından OPEC’e üye ülkelerden ardı ardına açıklamalar geldi. Önce İran üretimini kısıtlamak bir yana günlük 300 bin varil daha artıracağını açıkladı. Suudi Arabistan da bu açıklamaya günlük 1 milyon varil petrol üretimi artırımı resti ile karşılık verdi. Irak, petrol üretimi kısıtlamasından IŞİD ile olan mücadelesinin ağır maliyetini göstererek muaf tutulma isteğini beyan etti. OPEC üyesi ülkelerden ardı ardına gelen bu açıklamalar bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak toplantıda anlaşma ihtimalinin çok zayıf olduğunu gözler önüne serdi.

İran ve Suudi Arabistan’dan Yeni Olumsuz Açıklamalar!

OPEC toplantısına bir gün kala İran ve Suudi Arabistan hükümetlerinden dün itibari ile yeni açıklamalar geldi. Her iki ülke de petrol üretimini kısmayacaklarını beyan ettiler. Bu açıklamalar petrolü birkaç saat içerisinde adeta yerle bir etti.

Bugün yapılacak toplantıdan anlaşma çıkması ümidi ile brent ham petrolün varil fiyatı dün öğlen saatlerinde 48 dolara kadar yükselmişti. Söz konusu iki ülkeden gelen olumsuz açıklamalar sonrasında petrolün varil fiyatı 46 dolara kadar geriledi. Bugün yapılacak toplantıdan olumsuz sonuç çıkması durumunda petrol fiyatlarında yeni bir gerileme dalgası yaşanacağı ön görülüyor.