FED’in Faiz Artırımına Destek Büyüyor!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’ın geçen hafta yaptığı açıklamanın ardından, piyasaların ilk Fed toplantısının ardından faiz artırımına gideceği beklentisi hat safhaya ulaşmıştı. Zira Janet Yellen söz konusu açıklamasında faiz artışının “görece yakın” bir tarihte gerçekleşeceğini açıklamıştı. Bu açıklamalara Fed’in bölgesel yönetimlerinden de destek geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın dört bölgesel başkanı, aralık ayında faiz artırımına gidilmesi yönünde Fed Başkanı Janet Yellen ile aynı doğrultuda düşündüklerini açıkladılar.

Aralık’ta Faiz Artırımı Kesin Gibi!

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Kansas City Fed Başkanı Esther George, New York Fed Başkanı William Dudley ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard gelecek ay yapılacak Fed toplantısında faiz artırımına gidilmesi yönünde görüş belirttiler.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Kansas City Fed Başkanı Esther George, New York Fed Başkanı William Dudley ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard aralık ayında da fazi artırımına gidilmemesi durumunda bu durumun ekonomik açıdan yaratabileceği risklere dikkat çekerek, artık faiz artırımının zamanının geldiğine vurgu yaptılar.

Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarının ardından bölgesel başkanlardan da bu yönde açıklamalar gelmeye başlaması, Aralık ayının 13- 14’ünde yapılacak olan önümüzdeki ilk Fed toplantısında faiz artırımının artık “neredeyse kesin” olduğu anlamına geliyor. Uzun zamandır Amerika Merkez Bankası Fed’den beklenen faiz artırım kararı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması ile daha da muhtemel hale gelmişti.

Bahse konu açıklamaların ve desteklerin akabinde Fed’in faiz artırımına gitme olasılığının yüzde 95’in üzerine çıktığını belirten uzmanlar, yatırımcıların da şimdiden bunu fiyatlamaya başladığını belirtiyorlar. Son dönemdeki Amerikan Doları’nın aşırı değerlenmesine sebep olarak da, Fed’den beklenen faiz artırım kararının ihtimalinin güçlenmesi gösterilmektedir.