Albayrak: 2. Sismik Gemi Geliyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin Milli Enerji Stratejisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Berat Albayrak, Akdeniz’de yapılan ilk sismik gemi sondaj çalışmalarının önümüzdeki hafta faaliyete geçeceğini açıkladı.

Türkiye’nin 15 yıldan beri aynı partinin iktidarını sürdürmesinden dolayı ülkemizin çok önemli yollar katettiğini söyleyen Berat Albayrak, şu saatten sonra ne yapılması gerekiyor gibi soruları cevaplamamızı ve bu cevapları uygulamaya geçirmemizi söyledi. Albayrak, kısa süre içinde küçük ufukları kuşatmanın amaçları olmadığını, geleceğe dönü yatırımların gerçekleşmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Ülkemiz enerjisinin yeni izleme gereksinimi olduğunu, bunun ise kişilerden daha öte bir izlemik vizyon gerektirdiğini söyleyen Berat Albayrak, 21. yüzyılda ülkenin altyapısını güçlendirmek için çok büyük ve önemli çalışmalarda bulunduklarını, Milli Enerji zirvesinin İstanbul’da olmasını çok istediklerini, İstanbul’dan diğer ülkelere mesajlar iletmek istediklerini söyledi. Ülkemizin artık başka bir sürece girdiğini söyleyen Albayrak, daha güçlü bir Türkiye için önemli çalışmalarda bulunulduğunu söyledi.

Enerji sektöründe dışa olan bağımlılığımızın düşeceğini söyleyen Berat Albayrak, çeşitli seçeneklerin olduğu ve çok geniş bir sürecin başladığını, global çaptaki oyuncuların da dahil olacağı bir süreçten bahsetti. Albayrak, asıl amacın farkındalığı sağlamak olduğunu belirtti.

2002 ile 2017 arasında geçen dönemi değerlendiren Albayrak, gelinen noktanın bariz ve açık bir şekilde görüldüğünü, bazı insanların bu durumdan rahatsızlık duyduğunu, eğer bizim pastadaki dilimimiz büyüdüyse başkalarının ki de küçülmüştür dedi. Oluşan rahatsızlıklar sonucunda ülkeyi büyütmekten vazgeçmeyeceklerini söyleyen Albayrak, Türkiye’nin düzenli ve istikrarlı bir şekilde ilerleme katedeceğini söyledi. Bu noktada 3 tane kriterlerinin olduğunu belirten Albayrak, ilk olarak söz konusu projenin kazan kazan olması gerektiği, ikinci olarak bölgesel bazda güvenliğe katkıda bulunmak ve üçüncü olarak da bölgesel ve global çapta barışın, huzurun, istikrarın sağlanması için katkı sağlamak olduğunu açıkladı.