Antep Fıstığı 2017’de Rekor Kıracak

Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu tarafından yapılan açıklamada, 170 bin ton bandında olan antep fıstığı üretimini 300 bin ton’a çıkartma hedefini 2017’de gerçekleştirmeyi planladıklarını aktardı.

Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’nun yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen destek ile birlikte Gaziantep Ticaret Borsası’nın koordinasyonu sayesinde gerçekleştirilen „Antepfıstığı Büyüyor-Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi“ (UR-GE) Projesi, sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Türkiye’nin Antep fıstığı hakkında önemli bir yerde bulunduğuna ve tüm dünyaya bu meyvenin Anadolu’dan yayıldığına dikkat çeken Tiryakioğlu, Antep fıstığının artık duraklama dönemini geride bıraktığını ve atılım yapılması ile birlikte yükselişe geçileceğini dile getirdi. Üretim aşamasında geleneksel yöntemlerin de yerini yavaş yavaş modern tarım yöntemlerine bıraktığını belirten Tiryakioğlu, Türkiye’de yer alan Antep fıstığı yetiştiricilerinin atılımlarını büyüterek artık dış pazarda daha çok alana yayılmaları gerektiğini vurguladı.

Antep fıstığının artık aşı ile birlikte kıraç topraklar yerine verimli topraklarda da yetiştirildiğinin altını çizen Tiryakioğlu, ağaç sayısının büyük bir ivme ile artış gösterdiğini vurguladı. Sulama konusunda GAP’a alışma evresi sonrasında dekar başına elde edilen yıllık verimin artacağını belirten Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 2015 yılında 144 bin ton, 2016 yılında 175 bin ton olan Antep fıstığı üretimini, 2017 yılı içerisinde 300 bin ton’a kadar yükselterek yeni bir rekor kırmak istediklerini aktardı.