Aras Kargo’nun Yüzde 50’si Satılıyor

2017 yılının Şubat ayı içerisinde kayyum ataması yapılan Aras Kargo, mevcutta yüzde 25 hissesi bulunan Avusturyalı şirkete yüzde 50 oranında hisse satışı daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde ticari kayyum ataması yapılan Aras Kargo’da, yüzde 25 oranında hisse sahibi olan Avusturyalı şirket, yüzde 50 oranında hisse daha satın almak için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu. Rekabet Kurumu’nun satışı onaylaması halinde Avusturyalı şirketin Aras Kargo’daki hisse oranı yüzde 75’e kadar yükselmiş olacak.

Şirkette mevcutta yüzde 25 oranında hisse sahibi olan Austrian Post, Aras Kargo ile masaya oturarak yüzde 50 oranında hisse daha satın almak amacıyla görüşme yaptı. Evrim Zuhal Aras, Barış Baran Aras ve Meral Aras’a ait hisseleri devralmak için görüşme yapan Avusturyalı firma, Rekabet Kurumu’na da başvuruda bulundu.

Aras Kargo’nun CEO’su Evrim Aras’ın yapmış olduğu başvuru sonrasında İstanbul Anadolu 5. Asliye Ticaret Merkezi tarafından Aras Kargo’ya kayyum ataması gerçekleşmişti.

Toplamda 12 bin çalışanı bulunan Aras Kargo, 2013 yılı içerisinde ortaklık kurduğu Austrian Post ile ilgili yatırım planları ve Aras Kargo’nun gelecek vizyonu ile alakalı verile sözlerin tutulmaması ve aynı zamanda da şirketin büyümesinin engellenmesi, tüm bu yaptırımların da planlı adımlar sonrasında şirketten yüzde 50 oranında hisse alışı daha talep etmesi ile ortaklıkta sona gelindiğini belirtilmişti. 2011 yılında Aras Kargo’nun yüzde 20’sini devrelan İş Girişim Sermayesi’nin hissesine yüzde 5 daha ekledikten sonra 2013 yılı içerisinde hisselerinin tamamını Austrian Post’a devretmesi, Aras Kargo’nun günümüzde bulunduğu duruma gelmesine ortam yaratmış oldu.