Asgari Ücretin Belirlenmesinde Patronlar Bir Adım Önde

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 9:30’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, Bakan Mehmet Müezzinoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. İlk toplantıdan bir sonuç çıkmazken, komisyon işçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde birer kez daha toplanacak.

Toplantı sonrasında kulislerden edinilen bilgilere göre işçileri temsilen toplantıya katılan Türk-İş’in bin 600 liralık “net asgari ücret” talebi kabul görmedi. Patronlar enflasyon oranında bir zam yapılmasının daha makul olacağını belirtirken, hükümet de ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreçten geçilirken dengelerle çok oynamak istemiyor.   

İki Ayağı Dengeli Götürmeliyiz!

Bugün ki toplantının ardından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; “Bu iki yapı birlikte sağlıklı yürüyebildikleri sürece, onlar da kazanacaktır, ülke de kazanacaktır. Bu anlamda asgari ücretle ilgili 2002 ve 2016 yıllarına baktığımızda yaklaşık 6 katlık artış var. 2002 yılında bin dolara ülkemizde 6,6 kişi çalıştırılıyordu, şimdi doların tarihi rekor kırdığı bu tarihte bu oran 1,8’di. Yani bin dolara 2 kişiyi bile çalıştırmadığımız bir süreci yakaladık. Bu anlamda önemli artıları var ama işveren tarafına da baktığımızda 36 milyar dolarlık bir ihracatı 144 milyar dolarlara taşıyan bir işveren kesimi olduysa orada da yine bir başarı, dinamizm ve kazanım var. Bütün bunları sağlıklı yönetimlerle hep beraber elde ettik. Paydaşların birbirinin hak ve hukuklarına verdiği katkı, destek ve olumlu bakışlar sayesinde. İnşallah bundan sonraki süreçte yine böyle olacak. Özellikle asgari ücretin bin liradan bin 300 liraya çıkması işverenimizi tedirginliğe sürükledi. Çünkü Türkiye’nin artık dünya ile rekabet eden bir rolü var. Dünya ile rekabette iddialı olmak zorunda. Bu tedirginliği gidermek üzere hükümetimiz işverene asgari ücretli çalışan başına yaklaşık 100 lira destek verdi. Bu anlamda da yıl sonu itibariyle yaklaşık 10 milyar liralık destek işverene katkı olarak sağlandı.“ dedi.