Bakanlık Yayınladı, Emlak Sektöründe Sistem Değişti!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklik ile birlikte emlak sektöründe alış ve satış işlemleri esnasında hizmet veren ve bu hizmet karşılığında da komisyon alan kişi ve firmalar, satış bedelinin KDV hariç kısmının yüzde 4’üne kadar komisyon alabilecekler.

Emlak sektöründe önemli bir yeniliğe imza atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile birlikte emlak alım ve satım işlerindeki komisyon oranlarında tavan sınır belirlendi. Yapılan bu sınırlandırma ile birlikte artık emlakçılar, satış değerlerinin ya da kira bedellerinin KDV hariç kısmının yüzde 4’ünden fazla komisyon tahsil edemeyecekler.

Taşınmazlar ile alakalı danışmanlık hizmeti sunmakta olan gerçek ve tüzel kişiler ile birlikte esnafların ve sanatkârların mesleki faaliyetleri için de yetki belgesi verilmesi, taşınmaz ticareti iştigal etmekte olan işletmeler için aranan şartlar arasına eklenmiş oldu. Bu düzenleme ile birlikte emlakçılık sektörüne önemli bir düzenleme getirilmiş oldu. Artık sektörde yetki belgesi almamış olan esnaflar, sanatkârlar ve kişiler faaliyet gösteremeyecekler. İşletme belgesi alınması için de kişinin en az lise mezunu olması, daha önce iflas etmemiş olması, konkordato ilan etmemiş olması gibi önemli şartlar aranırken, emlak danışmanlığı yapacak kişilerin de mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları şartı getirildi.

Emlakçı (gayrimenkul danışmanı) olmak için yetki belgesi almak gerekirken, belge verilmesi aşamasında aranan şartların taşınmasını gösterir belge ile birlikte Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden işlem gerçekleştirilecek.