Bayram Öncesi Tatlılara Fıstık Zammı!

2017 yılı içerisinde yaşanan rekolte düşüklüğü sebebiyle Antep fıstığında fiyat artışı yaşandı. Avrupa Birliği tarafından tescil edilen Türkiye’nin ilk ürünü olan Antep Baklavası fiyatlarına da yüzde 15’lik zam geldi.

Kurban Bayramı öncesinde yoğun bir siparişe maruz kalan baklavacılar, baklava ürünlerine yüzde 15 ortalama ile zam yaptılar. Fıstıklı baklavanın kilosu, uygulanan yüzde 15’lik zam ile 70 Türk Lirası’na kadar yükseldi.

Türkiye’nin her yerine baklava gönderimi yapan Çelebioğulları Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi, antep fıstığının bu yıl içerisinde neredeyse hiç kalmadığını, bunun da rekolte düşüklüğünü ortaya çıkarttığını ve baklava fiyatlarına isteksiz bir şekilde zam yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Baklavanın ham maddeleri arasında fıstığın önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Çiftçi, bu olayın 2-3 yılda bir tekrarlandığını aktardı. Fıstık fiyatlarının fahiş bir şekilde artmasının bir süre baklavaya yansıtılmadığını aktaran Çiftçi, yaşanan zamları bir süre sonra istemsiz bir şekilde fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıklarını aktardı.

Tüm üreticiler ile fikir birliği gerçekleştirilerek zam uygulamasına gidildiğini aktaran Çiftçi, 2016 yılında 45 ila 55 Türk Lirası arasında değişen fıstığın kilogram fiyatlarının bu yıl 120 Türk Lirası’na kadar çıktığını aktardı. Çiftçi, geçen yıl 60 Türk Lirası olan kilogram fiyatını ise bu yıl 70 Türk Lirası’na çıkarttıklarını, yaşanan fahiş fiyat artışını en az seviyede yansıtmaya çalıştıklarını aktardı.

Çiftçi, en ucuz baklavanın kilogram fiyatının 70 Türk Lirası, en pahalının ise 100 Türk Lirası olduğunu aktardı.