Birleşme Dedikoduları Yalan Çıktı, İki Firma Ortaklık İmzaladı!

Birleşme ihtimalleri ile gündeme gelen Hyundai ve Fiat Chrysler tarafından ortak bir şekilde hidrojen motoru üretimi gerçekleştirme kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Fiat Chrysler’in CEO’su iki şirket arasında ortaklık kurulmasına yönelik görüşmelerin mevcut olduğunu aktarmış, kurulacak ortaklığın ağırlıklı olarak şanzıman çevresinde oluşacağını ön görmüş ve teknoloji odaklı bir ortaklık olacağını açıklamıştı. Yaptığı açıklamalar esnasında yöneltilen birleşme sorusuna ise düşünülmediğini belirten CEO, nitekim haklı da çıktı.

Fiat Chrysler, 2015 yılından bu yana kadar geçen süreçte birçok firma ile adı birleşme meselelerine konulu oldu. Her açıklama sonrasında başarısızlık ile sonuçlanan birleşme işlemlerini bir kenara bırakan İtalyan şirket, Güney Kore merkezli Hyundai ile parça tedariği anlaşmasına ek olarak dev bir iş birliği yapmak için anlaşma sağladı.

Sağlanan bu anlaşma teknoloji odaklı olurken, hidrojen motorunun üretimi gerçekleştirilecek. Şanzıman merkezli olarak yapılan açıklamada, Fiat Chrysler Automobile CEO’su Sergio Marchionne, kurulan ortaklığın oldukça güçlü olduğunu ifade etti. Milano kendi yakınlarında yer alan Alfa Romeo Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte duyurulan ortaklık, fosil yakıtlar sonrasında elektrikli teknolojiye ek olarak hidrojene verilen önemi ön plana çıkartacak. Ticari yakıt pili araçları için lider konumda bulunan Hyundai, Japon Toyota’nın gerisine düştüğü dönemi telafi etmek adına Fiat Chrysler ile hidrojen motoru üretimi konusunda önemli bir ortaklığa imza attı.

Hyundai tarafından gerçekleştirilen ix35 üretimine ek olarak, önümüzdeki yıl itibariyle hidrojen ile güçlendirilmiş büyük bir SUV da çıkartacağını açıklamış, Fiat Chrysler ise sınırlı bir miktarda olan elektrikli araç geliştirme çalışmalarını başlatmış durumda.