Birleşmiş Milletler’de Görev Değişikliği: Ban Ki-Mun Gitti!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak 10 yıldır görev yapan Ban Ki- Mun’un görev süresi bugün doluyor. Tam 10 yıldır devam ettiği Genel Sekreterlik görevini bugün itibariyle tamamlayacak olan Ban Ki- Mun, 10 yıllık çalışma arkadaşlarına BM Genel Merkezi’nde veda etti.

New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı ile Genel Sekreter Ban Ki- Mun çalışma arkadaşlarıyla vedalaştı. Veda toplantısında bir de konuşma gerçekleştiren Genel Sekreter Ban Ki- Mun; bu görevi yapmanın kendisi için onur kaynağı olduğunu dile getirdi.

Yeni Genel Sekreter Yarın İş Başında!

Birleşmiş Milletlerin 8. Genel Sekreteri olarak görev yapan Ban Ki- Mun bu akşam Times Meydanı’nda yapılacak yeni yıl gösterilerine son olarak bu unvanda katılacak. Yarından itibaren ise Birleşmiş Milletlerin Genel Sekreterliği görevini Portekizli Antonio Guterres devralacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği döneminde global çapta pek çok sorunla karşı karşıya kalan Ban Ki- Mun’un bu sorunları yönetmekte ve üstesinden gelmekte pek de başarılı olduğu söylenemez. Özellikle Ortadoğu’daki karışıklıklar Ban Ki- Mun döneminde zirveye ulaştı. Suriye’de başlayan iç karışıklıklar iç savaşa dönüştü. 6 yılı aşkın süredir devam eden savaşta yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. Yine yüzbinlerce insan yaralandı ve milyonlarca insan topraklarından göç etmek zorunda bırakıldı.

Ban Ki- Mun döneminde ortaya çıkan ve Ortadoğu’nun keşmekeşine daha çok kan ve göz yaşı ekleyen IŞİD’e de bir çözüm bulunamadı. Özellikle Irak ve Suriye coğrafyasında hızla yayılan IŞİD, yüzbinlerce insanın hayatını doğrudan etkiledi. Dünya çapında IŞİD’e katılmak isteyen kişilerin Ortadoğu’ya gelmesi ve örgüte katılması engellenemedi; örgütün mali kaynakları da kurutulamadı. Sonuç olarak Ban Ki- Mun görevi devraldığından daha fazla sorunla görevi halefine bugün itibariyle devredecek.