Bu Meslekte Olanların Yeterlilik Belgesi Yoksa 627 TL Ceza!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğ kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli gruplarında olan mesleklere ilişkin değişlikler yapıldı. Yapılan değişiklikler neticesinde PVC doğrama montajcısı, tren makinisti ve otomotiv kaportacısı mesleklerinin de içlerinde bulunduğu toplamda 33 mesleği yapanların artık yeterlilik belgelerinin olması gerekecek.

33 Mesleğe Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Geldi!

33 tane meslek grubu için artık yeterlilik belgesinin olması zorunlu olacak. Belgesi olmayan işçileri çalıştıran işveren, işveren vekili ya da işyerlerine ise kişi başına 627 Türk Lirası ceza yaptırımı uygulanacak.

Kişi Başı 627 TL Ceza

Bakanlık geçtiğimiz sene ve bir önceki sene de bir çok meslek için yine belge zorunluluğu getirmiştir. Bu meslekler; betonarme demircisi, inşaat boyacısı, otomotiv montajcısı, duvarcı ve çelik kaynakçılarının araların yer aldığı 48 meslek grubuydu. Yapılan düzenlemeler kapsamında 33 mesleğe daha yeterlilik belgesi alma zorunluluğu geldi. Bunun sonucunda toplamda 81 meslek grubu yeterlilik belgesi olmadan çalışamayacaklar. Çalışmaları halinde ise işveren, işveren vekili ya da işyerlerine kişi başı 627 Türk Lirası ceza kesilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MK Başkanı Adem Ceylan, Bakanlığın kendilerine 161 meslek için belge zorunluluğu getirme yetkisini verdiğini, kendilerinin ise 81 meslek için bunu uygulamaya soktuklarını, söz konusu mesleklerin sınav ile belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılandığını, belgesiz olarak çalışan kişilerin zaman kaybetmeden başvurularını tamamlamalarını ve belgelerini temin etmelerini söyledi.