Çığır Açacak Tasarruf! Cam Atıklarından 1.3 Milyon Litre Benzin!

Bağcılar Belediyesi çığır açacak bir tasarrufa imza attı. Geri dönüşüm alanında oldukça önemli projelere imza atan belediye, elde ettiği cam atıklar sayesinde 1 milyon 311 bin 800 litrelik benzin tasarrufu yapmaya başladı.

Bağcılar Belediyesi 2017 yılının ilk 9 aylık süre zarfında sokaklardan tam 4 bin 753 tonluk cam atığı topladı. Toplanan bu cam atıklar Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’nde dönüştürülerek tam 475 bin 300 Litrelik benzin tasarrufu yapılmasına olanak sağladı. Tesisin kurulumundan bu yana kadar geçen sreç zarfında Bağcılar Belediyesi tarafından toplanan 13 bin 118 tonluk cam atığından, iki buçuk yılda tam 1 milyon 311 bin 800 litrelik benzin tasarrufu gerçekleştirilmiş oldu.

Proje, Bağcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Cam Atığı Toplama projesi olarak hayata geçirilen projenin birinci ayağında, bölgede yer alan 22 farklı mahalle, ev, okul, AVM, sokak başı gibi alanlara konulan kumbaralar sayesinde cam atıkları toplanırken, ikinci aşamada çevreye atılan cam malzemeler belediyeye bağlı temizlik personellerinin el arabalarına monte edilen kafes kutular ve özel olarak tasarlanan motorlu araçlar ile toplanıyor.

Toparlanan cam atıklar, Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’ne götürülerek, bu tesiste ayrıştırılıyor. Ayrıştırılan bu camların da cam fabrikasına gönderimi gerçekleştirilerek önemli ölçüde bir geri dönüşüm sağlanmış oluyor.

Bağcılar Belediyesi tarafından hayata geçirilen bu proje sayesinde her yıl yaklaşık olarak yarım milyon litrelik benzin tasarrufu sağlanacak.