Doğalgaz Abonelik İşlemlerinde Yeni Sistem! Saatlerce Sıra Beklemeye Son!

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneğinden (GAZBİR) açıklama geldi. TBMM’de yasalaşan Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılması hakkındaki kanun kapsamında artık dağıtım şirketleri, kimlik paylaşım sistemine erişebilecek.

Artık sistem değişti. Dağıtım şirketlerinin kimlik paylaşım sistemine erişebilmesi ile birilikte abonelik işlemleri de hızlanacak. Kaçak ya da usulsüz olarak enerji kullanımı tespiti yapılan kişilerde de değişen sistem ile birlikte önemli bir düzeyde azalma meydana geleceği açıklandı.

Söz konusu sistem değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulunan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, doğalgaz dağıtım firmalarının kamu hizmeti niteliğinde çalışma yürüttüklerini, özellikle de son dönemlerde doğalgaz kullanımının ülkemizde çok fazla yaygın hale geldiğini, bu yaygınlaşma ile birlikte kaçak ve usulsüz doğalgaz kullanım sayısında da artış meydana geldiğini, şirketlerin kimlik paylaşım sistemine erişebilmeleri ile birlikte kaçak kullanımların düşeceğini söyledi.

Söz konusu yeni uygulama ile abonelik işlemlerinin de eskisinden daha hızlı gerçekleşebileceğini söyleyen Arslan, doğalgaz dağıtım şirketlerinin sisteme erişimi sayesinde aboneliklerin artık daha kısa sürede sonlandırılacağını, adres sorgulama işlemlerinin online olarak yapılabilineceğini, dağıtım hizmetlerinin daha kısa sürede yapılacağını, müşteri memnuniyeti kapsamında da daha iyi hizmet verileceğini söyledi.

Enerji Bakanlığının koordinasyonu ile ilçelere doğalgaz arzı projesinin yürütüldüğünü söyleyen Arslan, yatırımların halen daha devam ettiğini, asıl hedefin Türkiye’de yaşayan herkesin doğalgaz konforuna ulaşabilmesinin sağlanması olduğunu, doğalgaz kullanımın ülkede yaygın hale gelmesi ile hava kirliliğinin de önemli oranda azalacağını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın EPDK ile birlikte koordinesinde İçişleri Bakanlığı işbirliğinde çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Arslan, şirket alt yapılarının da yeni sisteme en hızlı şekilde entegre edileceği söyledi.