Dünya’nın En Zenginleri Listesinde Birinci Değişmedi, Trump Geriledi

Amerika iş dünyasında önemli bir yere sahip olan Forbes dergisi, son sayısında dünya genelindeki en zengin insanlara yer verdi. Her yıl içerisinde yaptığı bu aktiviteyi geleneksel hale getiren Forbes, bu yılda dünya genelinde çok konuşulacak bi „En Zengin İnsanlar“ listesi hazırladı.

Forbes’in hazırladığı en zenginler listesinde, geçtiğimiz yıl ki listede 75 milyar Amerikan Dolar’lık kişisel serveti ile birinci olan Bill Gates, bu yıl ki kişisel serveti olan 86 milyar Amerikan Dolar ile yine listenin birinci sırasında yer almayı başardı. Bill Gates, geride kalan 4 yıl boyunca zirveyi kimseye kaptırmadan birinciliğini sürdürürken, 1994 yılından bu yana geçen süre zarfı içerisinde bu aldığı on sekizinci birincilik oldu.

Geçen yıl yayınlanan listede milyarder sayısı bin 810’a tekabül ederken, bu yıl ki listede yer alan milyarder sayısı 2 bin 43’e kadar yükseldi. 233 kişilik bir artış gösteren milyarderler listesi; derginin yayın süresi olan son 31 yıldır tutulan kayıtlar içerisindeki en yüksek artış miktarı olduğu da gözden kaçmadı.

Listede yer alan milyarderlerin sahip oldukları toplam servet miktarının yüzde 18’lik bir artış ile birlikte 7,67 Trilyon Amerikan Doları’na ulaştığını kaydeden Forbes, 86 milyar Amerikan Doları ile birinci sıradaki yerini koruyan Gates’i, 75, 6 milyar Amerikan Doları tutarındaki kişisel varlığı ile Warren Buffet’ın izlediğini aktardı.

Amazon’un kurucusu ve yöneticisi olan Jeff Bezos üçüncü sırada yer alırken, Türkiye’de de çok sık kullanılan bir sosyal platform olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 56 milyar Amerikan Doları tutarındaki servet ile birlikte beşinci sıradaki yerini aldı.

Listenin vazgeçilmezleri arasında yer alan Donald Trump ise bu yıl büyük bir düşüş yaşadı. Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı olan Donald Trump, geçen yıl 4,5 milyar Amerikan Doları olan servetini 1 milyar Amerikan Doları değerinde değer kaybetmesi ile 220 basamak birden gerileyerek 544. sırada yerini aldı.