Ekonomiyi Direkt Etkileyecek İtalya’daki Referandum Başladı!

İtalya Başbakanı Matteo Renzi öncülüğünde hazırlanan referandum için İtalyanlar bu sabah sandık başına gitmeye başladı. Türkiye saati ile 09.00’da başlayan ve 46 milyon 714 bin 950 seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu seçimlere yoğun katılım bekleniyor. Halk, ülkenin yasama yapısında köklü değişiklikler getiren referanduma evet ya da hayır oyu verecek.

Başbakan Matteo Renzi kampanya döneminde bu reformu halk oylamasından geçiremezse istifa edeceğini söylemiş, daha sonra bunu kişiselleştirmekle hata yaptığını ifade etmişti. Başbakan Matteo Renzi son mitinginde bu referandumda ülkenin gelecek 20 yılını oylayacaklarını belirterek, halktan “evet” oyu istedi.

Muhalefet “Hayır” Yanlısı!

Referandumda “Evet” çıkması durumunda ülkenin diktatörlüğe gideceği teziyle “Hayır” oyu çağrısı yapan muhalefet liderleri, yasamanın yapısında yapılacak değişikliklerin ülkenin demokrasisine zarar vereceği tezini savunuyor.

Muhalefet partilerinden Forza Italia’nın lideri eski başbakan Silvio Berlusconi de seçmenlerini; “İtalya’da Renzi patronluğuna son vermek” için “Hayır” oyu vermeye davet ediyor.

Ekonomi İçin Kritik Öneme Sahip!

Referandumdan “Hayır” çıkması durumunda İtalyan ekonomisinin de olumsuz yönde etkilenmesi bekleniyor. Özellikle İtalya’nın hassas bankacılık sistemi ve mali yapısının, referandumdan çıkabilecek hayır oyu ile birlikte batağa sürüklenebileceği tahmin ediliyor.

Referandumdan ‚Hayır‘ sonucu çıkması halinde pek çok İtalyan bankasının acilen kurtarılmaya ihtiyacı olabileceği ön görülüyor. Bugün yapılan referandumun reddedilmesi durumunda İtalya’da 8 bankanın iflas tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

İtalya’da milli gelirin yüzde 130’u seviyelerinde seyreden yüksek kamu borcu ve diğer AB ülkelerinin üzerinde seyreden işsizlik oranı, İtalyan ekonomisinin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu doğruluyor. Referandumdan hayır kararı çıkmasının öncelikle hükümet bunalımına yol açabileceği ve bu durumun da kısa vadede ekonomiye direkt etkileri olacağı belirtiliyor. Referanduma dair ilk sonuçların bu akşam Türkiye saati ile 23’den itibaren gelmesi bekleniyor.