Emekli Olamayan Yaşlılar İçin 65 Yaş Aylığı!

Türkiye’de uygulanan en eski sosyal yardım türlerinden bir tanesi olan 65 yaş aylığı, ülkede yaşayan yaşlıların zor günler yaşamaması ve ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmesi için sağlanıyor. Tabi bazı koşullar çerçevesinde!

65 yaş aylığı alabilmesi için, 65 yaşın üstünde olan yaşlıların Sosyal Güvenlik Kuruluşları’nın hiç birinden, hiç bir isim altında gelir ya da aylık almıyor olması gerekiyor. 3 ayda bir yapılan ödemelerin tutarı ise 705,62 Türk Lirası!

Emeklilerin faydanalamadığı bu yardım türünden aynı zamanda malül aylığı, yetim aylığı, dul aylığı ve sürekli iş görmezlik geliri alınmıyor olması da gerekiyor. Aynı zamanda sigortaya tabii tutulan bir işte uzun süreli olarak çalışmış olan yaşlılar da 65 yaş aylığından faydanamıyorlar.

Eskiden 65 yaş aylığı bağlanması için gerekli şartları kontrol ederken hanedeki kişiler üzerinden gelir sınırı hesabı yapılıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte 65 yaş üstünde olan kişiler, gelir sınırına sadece kendileri ve eşlerinin hesaba katılması ile gerçekleştiriliyor. Yani torunları işe giren yaşlıların artık 65 yaş aylığı kesilmiyor.

65 Yaş Aylığı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığından faydanalanmak isteyen yaşlılar, ikâmet adreslerinin olduğu il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı ziyaret etmeleri gerekiyor. Buralara teslim etmeleri gereken başvuru formu, Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden temin edilebiliyor. 

65 Yaş Aylığı Nasıl Çekilir?

65 yaş aylıkları genellikle yaşlılara temin edilen PTT kart üzerinden 3 ayda bir olacak şekilde ödeniyor.