Esnaf ve Sanatkara PTT ile Destek Sağlanacak!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, PTT ile yapılan çalışmalar sonucunda yakın dönemde esnaflar için ayrıcalıklı işlem olanaklarının sunulacağını, esnaflara özel avantajların oluşturulacağını dile getirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gün içerisinde katıldığı Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Meslek Eğitimini Geliştirme Kurulu Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Artık KOSGEB’in de esnaflara yönelik olan bölümü ile hizmet sektörüne yönelik bölümünün ayrılmasını ve bunun bir bakanlığa verilmesini düşündüklerini, KOSGEB üzerinden esnaflara tanınan krediler için problemlerin yaşandığını, birçok şart ve bürokratik işlemler yüzünden kredi çekme aşamasında problemler yaşandığını ifade etti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın konuya olumlu yaklaşım sergilediğini, TESK’in de destek olması ile esnaf için daha kolay ve daha hızlı ulaşılabilecek bir finansman kaynağının ortaya çıkartılabileceğini ifade etti.

Yakın dönemde bu konunun neticelenmesi için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bakan Tüfenkci, gündemdeki önemli problemlerden bir tanesinin de market zincirlerinin hızlı çoğalması olduğunu, bu noktada yapılan çalışmaların da devam ettiğini, esnafı rahatlatmak adına bu çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

Kredi üst limitlerini işletmeler için 200 bin Türk Lirası’na, yatırım kredileri için de 500 bin Türk Lirası’na çıkarttıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, 2017 yılı itibariyle 210 bin 747 adet iş yerinin açılışının yapıldığını, 87 bin iş yerinin de kapatıldığını, piyasa şartlarına karşı esnafların ve sanatkârların mutlak suretle korunması, güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında PTT ile yapılan işbirliğine de değinen Bakan Tüfenkci, çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, esnafa tanınacak ayrıcalıklar için de lansmanın yakın tarihte gerçekleşmesini planladıklarını ifade etti.