Evlenme Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Evlenme Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Evlenme yardımı almak isteyen kişilerin belli şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı takdirde devletin sağladığı bu yardımı almaya hak kazanılmaktadır. Evlenme yardımı almak için ilk şart yirmi yedi yaşını doldurmamış olmaktır. Bu yaş sınırından önceki kişileri için evlenme yardımı verilebilmektedir. Yardım almak için diğer bir şart ise bankada çeyiz hesabı sahibi olmaktır. Yardım için gerekli şartlar bunlarla da sınırlı değildir. Buna göre banka hesabına herhangi bir devlet yardımında bulunulmamış olması gerekmektedir. Ayrıca evlilik yardımı için ilk kez evleniyor olmak gereklidir. Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde yeni evlenenlere geri ödeme olmaksızın yaklaşık beş bin Türk lirası ödeme yapılmaktadır.

Evlenme Yardımı Nasıl Alınır?

Yeni evlenenler için devlet mümkün olduğunca yardımda bulunmaktadır. Bu yardımlardan biri de evlenme yardımıdır. Evlenme yardımı alabilmek için ilgili yerlere şahsen başvuruda bulunmak gerekmektedir. Hizmet sözleşmesi ile ve bağımsız çalışan sigortalıların hak sahipleri Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmalıdır. Bunun yanı sıra bulunulan yerdeki il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine de başvurular yapılabilmektedir. Başvuruda bulunurken kurumca belirlenen tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi bulunması gerekmektedir. Kamu görevlileri için ise başvuru yapılması gereken yer Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı olmaktadır. Başvuru esnasında gerekli belgelerin tamamlanmış olması gerekir.

Evlenme Yardımından Nasıl Yararlanılır?

Evlenme yardımından yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle bu yardım için gerekli tüm koşulları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Yardım tutarı maksimum beş bin lira olabilmektedir. Bu tutara sahip olabilmek için öncelikli olarak kişinin çeyiz hesabı bulunmalıdır. Tüm koşullar sağlandıktan sonra ilgili yerlere gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapıldığında yardım almak mümkün olabilmektedir.