Faizlerin Yarısını Devlet Karşılıyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, vatandaşların Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkezine olan borçlarının yeniden yapılandırılacağını açıkladı.

Kredi Faizlerinin Yarısını Devlet Karşılıyor

31 Aralık 2016’dan bu zaman kadar peşin ödenmesi gereken tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Yapılan borçların temerrüde düştüğü zamandan yapılandırılmasına kadar üretim yapan kişiye yüzde 3 oranında faiz uygulanacağını belirten Bakan Faruk Çelik, yürürlükte olan tarımsal faiz oranın ise 1/2’sini üretici diğer 1/2’sini Hazine Müsteşarlığı’nın karşılayacağını söyledi. Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanan bu değer gelir kaybı olarak nitelendirilecek.

Örnek olarak; şu anda yüzde 11 oranında olan tarımsal cari faiz oranın yüzde 5,5’lik kısmını çiftçiler, diğer yüzde 5,5’lik kısmı ise Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak.

Başbakan Yardımcı Numan Kurtulmuş ise dün yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçlarının tekrardan yapılandırma yapılacağını açıkladı.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

İlk taksit ödemelerinin başvuru süresi sonuna kadar, diğer taksitlerin ise 2018 yılı Kasım ayı itibariyle başlanması üzere her sene denk geldiği ayda toplam olarak beş eşit taksit şeklinde ödeneceğini ifade eden Bakan Faruk Çelik, borçların 5 sene yapılandırılabilineceğini, resmi gazetelerde yayınlanan tarihten sonra 3. ayın sonuna kadar kooperatif ya da bankaya başvuru yapılmasının gerektiğini belirti.

Açıklanan verilere göre Ziraat Bankası’na borcu olan takriben 10.000 ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan 32.087 üretici mevcut. Önceden borç yapılandırması yapan çiftçilerde dahil olmak üzere yapılandırmadan söz konusu herkes dahil yararlanabilecek. Ancak bu uygulamadan yararlanılabilinmesi için dava açılmaması ve açılmış davalardan vazgeçilmesi olunması gerekmektedir.