FED’in Faiz Artırım İhtimali Yükseldi

FED‚in Mart ayında düzenlenecek toplantısına 2 hafta gibi kısa bir süre kaldı. Amerika Başkanı Trump‚ın yapacağı konuşmanın öncesinde ise faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 50 oranına kadar yükseldi.

Tahvil piyasasından yapılan yorumlara göre Fed’in Mart ayı toplantısına 2 hafta gibi kısa bir süre kala faiz artırımına gidebileceği ortaya çıktı. Fed Başkanı Janet Yellen ve diğer Fed yetkililerinin her toplantı öncesinde canlı olarak gerçekleşmesi uyarısında bulunması, 14-15 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan toplantı için de geçerli. Bu uyarılara karşı, traderlar (alım,satımcılar) Merkez Bankası’nın Mart ayı içerisinde faiz oranlarında artırıma gidebilmesi konusunda yakın zamana kadar ikna olmuş değillerdi. Lakin, Fed’in önümüzdeki ay içerisinde gerçekleştireceği toplantıda faiz artırımına gitme ihtimali, dün itibariyle yüzde 50 oranına kadar çıktı.

Fed, fonlanma oranı vadeli kontratlarına göz atılacak olunduğunda, piyasalar olası bir faiz artırımı ile birlikte Cuma gününe oranlandığında yüzde 10 daha fazla ihtimal vermekte. Aynı şekilde swarplara bakıldığında ise o cepheden de faiz artırımı konusunda ihtimaldeki artışa dikkat çekiliyor.

Faiz artırımı, piyasaların beklentisinin yükselmesine ilişkin birçok sebepten biri olsa da, analistler tarafından yapılan açıklamalarda herhangi bir ana unsur olarak gözükmüyor.

Amerika Başkanı Donald Trump, Salı günü Washington’da gerçekleştireceği kamu harcamalarına ilişkin plan açıklaması için hazırlanması, Dow Jones Endeksi’nin peş peşe 12 seanste yükseliş kaydetmesine sebep oldu. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, politika cephesinden piyasa beklentilerine gerekli dikkati göstermeden geç bir davranış sergilemelerindense, erken davranış göstermelerinin daha iyi olacağını belirtmişti.