Fitch’e Türk Hacker Darbesi

Türk Hackerlar, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu düşüren Fitch Ratings’in resmi internet sitesine saldırı düzenleyerek, bir kaç saat boyunca erişime kapattı.

Dünya’da önde gelen Kredi Derecelendirme Kuruluşları arasında yer alan Fitch Ratings, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu „yatırım yapılabilir“ seviyesinden „durağan“a düşürmüştü. Fitch Ratings tarafından yapılan bu not düşürme işlemini eleştiren Türk Hack Team adlı hacker grubu, Fitch’in internet sitesine saldırı yaparak saatler boyunca erişime kapatılmasını sağladı.

Dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Fitch Ratings, dönemsel periyotlarda yaptığı incelemeler ile ülkelerin sahip oldukları ekonomik istikrar, yatırım yapma oranı, döviz kurları gibi kriterlerin çerçevesine kredi puanı üzerinden değerlendirme yapıyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı açıklama ile Türkiye’nin mevcut „yatırım yapılabilir“ kredi notunu, „durağan“ olarak düşürmüştü. 

Fitch’in Türkiye’nin notunu düşürmesi üzerine harekete geçen Türk Hack Team adlı hacker grubu, resmi internet sitesine bir saldırı gerçekleştirerek siteyi erişime saatler boyunca kapattı.

Türk Hack Team yöneticileri tarafından hacker saldırı sonrasında yapılan açıklamda bu saldırının sadece bir öncü saldırı olduğunu, Fitch Ratings’in Türkiye’ye karşı olan tutumunu ve tavrını değiştirmediği müddetçe saldırı şiddetinin artarak devam edeceğini aktarırken, yenilenen saldırıların Fitch’in internet sitesine günlerce erişim yapılamaz hale getirileceğini sözlerine ekledi.

Fitch Ratings cephesinden aktivite ile ilgili henüz bir açıklama gelmemişken Türk Hack Team tarafından yapılan bu saldırı sosyal medyada gündem konusu olarak bir çok kişi tarafından yüz binlerce kez paylaşıldı.