Havalimanı Açılmadan Ödülleri Sildi Süpürdü!

İstanbul’da hava yoğunluğunu kontrol altına almak ve global düzeyde bir yatırım merkezi haline getirmek adına inşa edilen 3. Havalimanı, açılmadan birçok ödülü aldı bile!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yeni havalimanı ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Arslan, yapımı devam eden yeni havalimanının açılmamasına rağmen birçok ödül aldığını ifade etti.

Uçuş kontrol kulesinin tasarımı ile ilk uluslararası ödülünü alan 3. Havalimanı Projesi, sahip olduğu terminal binası ile de binanın tasarımı yapan tasarımcılar için uluslararası yeni bir ödülü getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, gerçekleştirdiği açıklamada havalimanının haftanın her günü, her saati çalışarak inşasına devam edildiğini belirtti. İnşaat sahasında 3 bine yakın ağır iş makinesinin sürekli çalıştığını ifade eden Bakan Arslan, mega projenin yaklaşık 3’te 2’lik kısmının tamamlandığını ifade etti. Bu oranın beklentilerin üstünde olduğunu belirten Bakan Arslan, inşa aşamasında önemli bir yolun geride bırakıldığını kaydetti.

3. Havalimanı’nın sahip olduğu veri merkezinde kullanılan elektrik sistemlerinin 2N özellikte, soğutma sistemlerinin de N+1 yedekli özellikte olduğunu ifade eden Bakan Arslan, bu özelliklerle de tasarım sertifikası ile havalimanının sertifikalandığını belirtti.

Havalimanına inşa edilen kulenin tasarımında Türk-İslam kültürünün ve İstanbul kültürünün önemli motiflerinin kullanıldığını ifade eden Bakan Arslan, tasarımın aynı zamanda Lale Çiçeği’nden ilham alınarak hazırlandığını, yarışmaya dünyanın dört bir yanından katılan 370 proje arasından birinci seçildiğini ifade etti.

3. Havalimanının hizmete alınması ile birlikte İstanbul, birçok ülkenin uçuşları esnasında transfer merkezi konumuna gelecek. Türkiye, havalimanında konaklama yapacak uçaklar sayesinde önemli bir geliri de elde edecek.