Helal Kozmetik Dönemi Başladı!

Türk Standardları Enstitüsünden’den (TSE) yapılan açıklamaya göre artık ülkemizin bir “ helal kozmetik ” üreticisi var. TSE tarafından 2014 yılında başlatılan helal kozmetik belgelendirme sistemine ilk başvuran ve ilk “helal kozmetik” belgesine sahip olan firma BioBellinda Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Pazarlama AŞ oldu.

Bio Bellinda Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Pazarlama AŞ helal kozmetik belgesini, çocuk ve yetişkinler için diş macunları üretimi yapmak adına aldı. Helal kozmetik belgesini diğer kozmetik ürünleri için de almak amacı ile hazırlık yaptığı öğrenilen firmanın satışlarında ihracat önemli bir yer tutuyor. Helal kozmetik belgesi edinen firma, özellikle ihracatını artırmayı hedefliyor. Zira, yoğun Müslüman nüfusun yaşadığı Ortadoğu bölgesinde kozmetik pazarı her geçen yıl katlanarak artıyor.

Helal kozmetik pazarı, Ortadoğu ülkelerinde, yılda yüzde 12 seviyesinde artış gösteriyor. Ortadoğu ülkelerine ülkemizden yapılan ihracat rakamlarının da her geçen yıl arttığı düşünüldüğünde “helal kozmetik” belgesinin ihracat rakamlarında önemli etkileri olacağı ön görülüyor.

Özellikle Müslüman ülkelerin yoğun olduğu Ortadoğu’da her geçen yıl katlanarak büyüme gösteren helal kozmetik pazarı, dünya kozmetik pazarından aldığı payı her geçen yıl artırıyor. Ülkemizin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 3. konumda yer alan Irak, helal kozmetik ihracatında da hedef ülkelerin başında yer alacak. Ayrıca Avrupa’da yaşayan Müslüman nüfusun da helal kozmetik ürünleri bulmada sıkıntı çektiği ve ülkemiz ihracatının da yarısından fazlasının Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda; “helal kozmetik” sektöründe ihracatın önünün ne kadar açık olduğu ortaya çıkıyor.

Helal Kozmetik Belgesi Nasıl Alınır?

Helal kozmetik belgesi almak sanıldığı kadar kolay değil. Helal kozmetik belgesi alınacak ürünün; hammaddesi, işlemesi, imalatı, ambalajlaması, depolaması, taşıması, dağıtımı, tanıtımı ve pazarlaması dahil olmak üzere her aşamada uyulması gereken katı kurallar var. TSE bu konuda titiz incelemeler sonrasında helal kozmetik belgesini vermektedir.