Her Şehirde Doğalgaz İçin İhale Tarihi Yarın!

Türkiye’deki her şehirde doğalgaz olması için devam ettirilen çalışmalar kapsamında kalan son 2 ihale yarın ve sonraki gün gerçekleştirilecek. Gerçekleştirilecek olan ihaleler kapsamında Artvin şehri için 6 şirket, Hakkari, Şırnak, Cizre, İdil, Silopi ve Yüksekova için se 4 farklı şirket şartname satın alarak hazırlık yapıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak‚ın geçtiğimiz dönem içerisinde yaptığı açıklamada bu yıl ve önümüzdeki yıl içerisinde önemli bir doğalgaz hamlesi yapılması adına çalışmalar yapıldığını belirterek, 250’ye yakın ilçede 1 milyona yakın aileye doğalgazın ulaştırılacağı müjdesini vermişti.

İhaleler 27 ve 28 Mart 2017 Tarihinde

Yarın ve sonraki gün gerçekleştirilecek olan ihaleler kapsamında; Artvin şehrinin doğalgaz dağıtımı ihalesi için 6 farklı şirket; Hakkari, Şırnak, Cizre, İdil, Silopi ve Yüksekova’yı kapsayan bölgenin doğalgaz dağıtımı ihalesi için de 4 farklı şirket şartname satın alarak hazırlıklarına başladı. İhalalerin gerçekleşmesi ve tamamlanması ile birlikte 2018 yılı itibariyle tüm şehirlerin doğalgaza erişiminin tamamlanacağı da verilen bilgiler arasıdna yer aldı.

Enerji Piyasaları Denetleme Kurumu (EPDK) ’nın hizmet binası içerisinde gerçekleştirilecek olan doğalgaz dağıtım ihaleleri, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) ‚ın iletim hatlarını hazırlaması sonrasındaki 6 aylık süre zarfında yatırımlara başlayacak olan kazanan taraf, en geç 18 aylık süre zarfı içerisinde bahsi geçen bölgeler için doğalgaz dağıtımını sağlamış olmak durumunda. Bu sayede 2018 yılının sonuna kadar Türkiye’deki 81 şehrin 81’ine de doğalgaz aktarımı gerçekleştirilmiş olacak.