İhracatçılara Yeşil Pasaport Verilecek

İhracatçılara yeşil pasaport verilmesinin önü açılıyor. Son 3 yıl içerisinde yıllık ortalama ihracat hacmi 1 milyon dolar ve üzerinde olan ihracatçı firmaların temsilcilerine artık hususi damgalı pasaport verilebilecek. İşte detaylar!

Yıllık ortalama ihracat hacmi 1 milyon doların üzerinde olan tüm mal ihracatı gerçekleştiren firmaların temsilcilerine, gerçekleştirdikleri ihracat tutarına göre orantılı olarak değişen sayıda yeşil pasaport verilecek. Bu işleme ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlülüğe girdi. Ekonomi Bakanlığı önümüzdeki 15 günlük süre zarfı içerisinde bahsi geçen firmaları belirleyecek ve Bölge Müdürlükleri vasıtası ile ihracatçı firmalara bilgi verecek.

Hangi Firmaya Kaç Pasaport Verilecek?

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karara göre son 3 yıl içersindeki ihracat hacmi;

  • 1 ila 10 milyon Amerikan Doları arasında olan firmalara; 1 adet
  • 10 ila 25 milyon Amerikan Doları arasında olan firmalara; 2 adet
  • 25 ila 50 milyon Amerikan Doları arasında olan firmalara; 3 adet
  • 50 ila 100 milyon Amerikan Doları arasında olan firmalara; 4 adet
  • 100 milyon Amerikan Doları üzerinde olan firmalara ise 5 adet yeşil pasaport verilecek.

Uygulanacak olan bu karar doğrultusunda, devlet memurlarına ve kamu çalışanlarına temin edilen yeşil pasaport uygulamasından bir takım farklılıklar da ortaya çıkacak. Örneğin, memurlara yeşil pasaport verilirken eş ve çocuklarının da bu uygulamadan faydalanma hakkı oluyordu. Lakin bu kapsamda verilecek olan pasaportlar sadece ihracat gerçekleştiren firmaların çalışanlarına temin edilecek.

Bakanlar Kurulu kararınca uygulanacak olan bu yenilik sayesinde ihracat gerçekleştiren firmaların işlem hacimlerinde bir artış hedeflenirken, aynı zamanda pazarlık yapabilme yetilerinde de bir yükseliş olacağı ön görülüyor.