İkinci El Otomobil Satıcıları Dikkat! Ayıplı Mala Ceza Geliyor!

Satın aldığı otomobil ilanında „bakımları yapılmıştır“ ibaresini gören vatandaş, aracı satın aldıktan birkaç gün sonra yolda kalınca araç bedelini, tamir masraflarını ve dosya masraflarını geri almak için dava açtı! O dava artık emsal karar niteliğinde!

İkinci el otomobil sektöründe resmen yeni bir dönem başlatacak olan emsal karar mahkemeden çıktı. Habertürk gazetesinde yayınlanan habere göre, bir vatandaş internet sitesi üzerinde yer alan bir ikinci el otomobil ilanı vasıtasıyla bir galericiden araç satın aldı. İlanda „Otomobilin tüm bakımları yapılmıştır.“ ibaresine güvenen ve ekspertiz raporuna göz atan tüketici, satın aldığı otomobil için 27 bin 518 Türk Lirası ödeyerek otomobili devir aldı. 

Aradan 4 günlük kısa bir süre geçtiktensonra yolda seyir halindeyken motor arızası ile karşılaşarak yolda kalan vatandaş, hem galeri, hem de eksper firmasına karşı tüketici mahkemesine dava açtı. Hem aracın bedelini geri talep eden vatandaş, hem de 10 bin Türk Lirası tutarında manevi tazminat talebinde bulundu.

Manevi tazminat bedelini kabul etmeyen mahkeme, araç bedelinin mağdur vatandaşa iade edilmesine karar verdikten sonra taraflar temyize gitti. Temyiz sonrasında Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’ne giden davada sonuç olarak araç satın alma ücretinin iadesi, aracın motor arızasının tamirinde ödenen ücretin iadesi, avukatlık ücretinin iadesi ve mahkeme harçlarının iadesi gibi mağdur vatandaşın tüm masrafları galeri ve eksperden talep edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, ikinci el otomobil satışlarında böyle bir kararın ilk olduğunu belirtirken, ikinci el otomobil alacaklar için önemli bir yere sahip olduğunu, emsal niteliğinde bu karar ile birlikte benzeri problem yaşayan tüketicilerin haklarını arıyabilecekleri aktarıldı.