İkinci El Otomobillerle İlgili Düzenleme Başbakanlıkta!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bugün içerisinde yaptığı açıklamada ikinci el otomobiller ile alakalı olan düzenlemeyi artık bitirdiklerini ve dosyayı dün itibariyle Başbakanlığa gönderdiklerini belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habertürk kanalında katıldığı programda bir takım açıklamalar yaptı. Sebze ve meyve ticareti gerçekleştiren kişiler için önemli düzenlemeler yapılacağını belirten Tüfenkci, üreticilerin yeni ambalajlama tesisleri kurma konusunda destek sağlayacaklarını belirtti.

Ekmek fiyatlarının Cumartesi günü itibariyle netleşeceğini belirten Tüfenkci, maliyetin üzerine kâr payı konulması ile fiyatlandırma yapılacağını aktardı.

Fırsatçılığın sadece gıda bazında gerçekleşmediğini aktaran Tüfenkci, özellikle inşaat demirlerinde de önemli bir yükseliş yaşandığını, bu konu ile alakalı önemli adımlar atılarak normalleşmenin sağlanacağını belirtti. Enflasyonu artıracak piyasa oyunları içni tedbirler alınacağını belirten Tüfenkci, ikinci el otomobiller için yapılan düzenlemenin de bitirilerek Başbakanlığa sevk edildiğini belirtti.

İkinci el otomobil piyasasında bir boşluk olduğunu ve satıcıların, tüketicilere herhangi bir güvence sunamadığını belirten Tüfenkci, konu ile alakalı çalışmalar yaptıklarını ve tüketicilere güvence sunulabilecek yeni bir düzenleme konusunda yönetmelik geliştirerek Başbakanlığa sunduklarını aktardı.

Hem vergi kayıplarının önüne geçmek, hem de hangi vasıflara sahip olan insanların ikinci el otomobil satışı gerçekleştirebileceğini belirtmek üzere yeni bir düzenleme yapıldığını belirtti.