İkinci El Otomotiv Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor

İkinci el otomobil satışları için de geçerli olacak garanti ve ekspertiz dönemi için referandum sonrasına tarih veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, konu ile ilgili açıklamaları Malatya’da yaptı. Galericiler Sitesi’nin esnafı ile buluşan Tüfenkci, ikinci el otomobil satış ve alımlarında yeni bir düzenleme yapılacağını belirtirken, düzenleme tarihi için referandum sonrasını işaret etti. 

Getirilecek olan düzenleme ile birlikte galericilik ve alım satım ticareti yapmasının önüne geçileceğini, yapılacak işlemlerin belgelenmesi gerektiğini aktaran Tüfenkci, aracılık yapıldığı durumlarda da teminatlar getirilmesi için çalışmalar yapıldığını aktardı.

Referandum sonrasında uygulamaya konulacak olan düzenleme ile birlikte, sözleşmelerin çerçevesinin belirleneceğini ve belirlenen çerçeve sayesinde satıcıların, alıcıların ve aracıların haklarının korunacağını belirtti.

İkinci El İçin Garanti Sistemi Geliyor

Bakan Tüfenkci, yeni yapılacak düzenleme ile birlikte ikinci el otomobil satışında garanti verilebileceğini aktardı. Satılan araçların ekspertiz raporları ile birlikte satılmasının daha sağlıklı bir ticaret zemini oluşturacğaını belirten Tüfenkci, galericilerin araç sattıkları kişilere kilometre başına garanti verebileceklerini aktardı. 

Yapılacak olan bu düzenleme ile birlikte ikinci el otomobil alan vatandaşlar 10 bin kilometrelik garanti gibi garantilerden faydalanarak kazalı ya da bakımsız otomobil almaktan kurtulabilecekler.