İkinci Garanti Kurumu Kuruluyor

Esnafların ve sanatkârların kredilere erişimlerini artırabilmek ve daha hızlı temin etmelerini sağlamak için yeni bir Kredi Garanti Kurumu kurularak, iki adet kredi garanti kurumu olması sağlanacak.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün yaptığı açıklamada esnafların ve sanatkârların kredi taleplerine daha hızlı çözüm üretmek ve kredilerden daha çok faydalanabilmelerini sağlamak adına ikinci bir garanti kurumunun kurulacağını duyurdu. Önümüzdeki aylar içerisinde faaliyete geçmesi planlanan yeni Kredi Garanti Kurumu, Halkbank tarafından kurulacak. Bu sayede daha rekabetli bir ortam olacağını dile getiren Şimşek, 250 milyar Türk Lirası değerinde kefalet hacminden, firmaların daha hızlı bir şekilde faydalanabileceğini dile getirdi. 19 Ocak 2017 tarihinde kabul edilen yeni düzenleme ile birlikte Hazine Müsteşarlığı tarafından Kredi Garanti Kurumları’na aktarılabilecek maksimum kaynak miktarının 2 milyar Türk Lirası’ndan 25 milyar Türk Lirası’na çıkartıldığı da Şimşek’in yaptığı açıklamalarda tekrar hatırlatıldı.

Yeni kurulacak olan Kredi Garanti Kurumu ile birlikte esnaf ve sanatkârlar için yüzde 100 oranında kefalet imkanı sağlanacağını vurgulayan Başbakan Yarımdıcısı Mehmet Şimşek, yapılan limit artışı ile birlikte yaklaşık 250 milyar Türk Lirası değerinde bir kefalet hacmi yaratılması beklendiğini dile getirdi. 

2 farklı Kredi Garanti Kurumu’nun olmasının rekabeti ateşleyeceğini ve daha verimli bir sistem olacağını dile getiren Şimşek, kefalet hacminin artması ile birlikte esnaf ve sanatkârlarında kredilerden daha hızlı faydalanabileceğini aktardı. Oluşacak rekabet ortamı sayesinde finans firmalarının rekabet içerisine girerek daha uygun faiz ve vade koşulları ile kredi sunmaya çalışacağını dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni düzenleme sayesinde esnaf ve sanatkârların hem daha hızlı hem de daha uygun kredilerden yararlanacağını açıkladı.